Menu

Obrady Komisji Krajowej na Rakowieckiej to symbolika o której nam się nie śniło

Obrady Komisji Krajowej na Rakowieckiej to symbolika o której nam się nie śniło fot.T.Gutry

Dziś na zaproszenie dyrektora Jacka Pawłowicza, Komisja Krajowa NSZZ Solidarność obraduje w miejscu szczególnym - w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w dawnym areszcie na Rakowieckiej. - To dla mnie bardzo wzruszające, że w tym miejscu historii, obraduje Komisja Krajowa - powiedział w trakcie przemówienia Piotr Duda, przewodniczący Komisji Krajowej.
 

Gdy dyrektor Jacek Pawłowicz zaproponował spotkanie w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL nie miałem wątpliwości, że to wielka symbolika, że na 40-lecie powstania NSZZ Solidarność jesteśmy tutaj, gdzie było zatrzymanych wielu więźniów politycznych, ze ś.p. Anną Walentynowicz, ze ś.p. Kornelem Morawieckim na czele. To także miejsce mordu Żołnierzy Wyklętych, co dla członków Solidarności czyni je bardzo ważnym miejscem w historii. Podczas pogrzebu „Inki” i „Zagończyka”, w swoim wystąpieniu na cmentarzu, mówiłem, że to także dzięki zrywowi w 1980 r., dzięki Solidarności, chociaż nie jest to zapisane w postulatach sierpniowych i wrześniowych, możemy dzisiaj upamiętniać te miejsca. Miejsca mordu ludzi, którzy chcieli żyć w wolnym, demokratycznym kraju. Dlatego ten dzisiejszy dzień to symbolika o której nam się nie śniło. 

- powiedział Piotr Duda, który dodał, że 

to także kolejny symbol, że dzisiaj – tutaj, w tym miejscu, wreszcie możemy dopełnić, ten pierwszy postulat sierpniowy dotyczący pluralizmu związkowego. On jest już realizowany, dzięki projektowi prezydenckiemu dotyczącemu zmiany ustawy o pluralizmie związkowym. Dzisiaj w sposób swobodny w Służbie Więziennej każdy funkcjonariusz może sobie wybierać w jakim związku zawodowym chce być lub budować własną strukturę.


Przewodniczący nawiązał również do obchodów 40. rocznicy porozumień sierpniowych, które zostały pokrzyżowane przez pandemię. 

Wiemy, że ta rocznica nie miała tak wyglądać, mieliśmy być 29 sierpnia na placu Piłsudskiego, miało nas być 50 tys. z rodzinami, mieliśmy cieszyć się z tego radosnego święta, ale dzisiejsze spotkanie Komisji Krajowej jest najważniejsze w tą rocznicę, bo to wielka symbolika i oddanie czci tym wszystkim, którzy walczyli o wolną Polskę. I Żołnierzom Wyklętym i więźniom politycznym.

- zakończył szef Solidarności.

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.