Menu

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydenta RP

Andrzej Duda odebrał uchwałę PKW o wyborze na prezydenta RP PAP/Wojciech Olkuśnik

We wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na prezydenta RP.

Prezydent Andrzej Duda odebrał uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej o wyborze na prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. – Chciałem wszystkim rodakom podziękować za bardzo dużą frekwencję wyborczą. To wielki sukces demokracji. Polacy pokazali, że nasza demokracja coraz bardziej dojrzewa – podkreślił prezydent. 

– Chcę pogratulować premierowi Mateuszowi Morawieckiemu i jego ministrom, którzy współdziałali w tym, żeby osiągnąć jak najlepszy wynik na szczycie UE, który właśnie za nami. Negocjacje zakończyły się powodzeniem – dodał.

Andrzejowi Dudzie towarzyszyła żona Agata Kornhauser-Duda. W uroczystości brali udział m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz premier Mateusz Morawiecki, ministrowie, przedstawiciele prezydiów Sejmu i Senatu, jak również prezesi Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Na 6 sierpnia marszałek Sejmu zwołała Zgromadzenie Narodowe, które zbierze się w gmachu Sejmu. Przed Zgromadzeniem Narodowym Andrzej Duda złoży przysięgę obejmując urząd prezydenta na drugą kadencję.

W II turze wyborów prezydenckich, która odbyła się 12 lipca, Andrzej Duda uzyskał 51,03 proc. głosów uzyskując reelekcję. Jego konkurent, kandydat Koalicji Obywatelskiej, Rafał Trzaskowski uzyskał 48,97 proc. Frekwencja wyborcza w II turze głosowania wyniosła 68,18 proc

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, nowo wybrany prezydent składa przysięgę wobec Zgromadzenia Narodowego w ostatnim dniu urzędowania ustępującego prezydenta. Prezydent Andrzej Duda został zaprzysiężony 6 sierpnia 2015 r., jego pięcioletnia kadencja upłynie więc 6 sierpnia 2020 r.

PAP

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.