Menu

"Pracowitość jest cnotą". Święto Ludzi Pracy!

"Można powiedzieć, że poprzez pracę człowiek staje się bardziej człowiekiem. Dlatego pracowitość jest cnotą. Aby jednak pracowitość pozwoliła człowiekowi rzeczywiście stawać się bardziej człowiekiem, winna być ona zawsze wpisana w społeczny wymiar pracy." - mówił Ojciec Święty Jan Paweł II w 2002 roku. Dzisiaj Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwany 1 Maja.
 
Święto Ludzi Pracy zostało wprowadzone dla upamiętnienia strajków robotniczych w USA, które odbyły się w maju 1886 roku w Chicago. Pracownicy protestowali, domagając się wprowadzenia ośmiogodzinnego dnia pracy. Policjanci otworzyli ogień do demonstrantów. Trzy lata po tragicznych wydarzeniach, czyli w 1889 roku, II Międzynarodówka uznała 1 Maja Świętem Pracy. W Polsce 1 Maja jest świętem państwowym od 1950 roku.
 
Jednocześnie w Kościele katolickim obchodzone jest wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika. Święty Józef na życie zarabiał jako stolarz i cieśla, utrzymywał rodzinę ciężką pracą swoich rąk. Dlatego kościół ukazuje go jako patrona ludzi pracy, postać godną kultu i naśladowania.

Podczas tej wyjątkowej uroczystości pracownicy i pracodawcy jednoczą się, by razem modlić się o wstawiennictwo patrona ludzi pracy. W tym roku, z oczywistych względów pielgrzymka nie może się odbyć, ale ludzie pracy pamiętają o swoim Patronie.

pm

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.