Menu

Najniższe emerytury i renty w górę. W kwietniu 1200 zł „trzynastej emerytury”

W ostatnich dniach weszły w życie ustawy istotne dla emerytów i rencistów. Pierwsza z nich zmienia kwoty najniższych świadczeń emerytalno-rentowych. I tak od dnia 1 marca 2020 roku najniższa emerytura i renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy zostają podwyższone do kwoty 1200 zł a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy do 900 zł.

Natomiast waloryzacja świadczeń w 2020 r. wynosi w tym roku przynajmniej  3,56%. Jednocześnie zagwarantowana została podwyżka wysokości emerytur i rent do co najmniej:

70 zł – w przypadku emerytur, emerytur pomostowych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy oraz rent rodzinnych,

52,50 zł – w przypadku rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,

35 zł – w przypadku emerytur częściowych.

Druga dobra wiadomość, to ustawowo zagwarantowana wypłata tzw. „trzynastej emerytury”, do której uprawnieni są świadczeniobiorcy, którzy w dniu 31 marca 2020 roku mają ustalone prawo m.in. do emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego  i rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego . Kwota dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego wyniesie w tym roku 1200 zł brutto, czyli równowartość najniższej emerytury. Świadczenie będzie wypłacane automatycznie wraz z emeryturą lub rentą w kwietniu 2020 roku. W przypadku beneficjentów świadczenia przedemerytalnego oraz zasiłku przedemerytalnego wypłata „trzynastki” odbędzie się w maju 2020 r. (Ustawa o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów, Dz.U. z 2020 r. poz. 321).

ab-g

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.