Menu

Rocznica Grudnia 70 w Gdyni: Nasze pomniki chronią nas od nienawiści

Rocznica Grudnia 70 w Gdyni: Nasze pomniki chronią nas od nienawiści fot.T.Modzolewski/Magazyn Solidarność

Od apelu poległych i złożenia kwiatów pod pomnikiem Ofiar Grudnia przy przystanku Gdynia Stocznia rozpoczęły się uroczystości 49. rocznicy masakry robotników w Gdyni 17 grudnia 1970 r. W swoim wystąpieniu przewodniczący stoczniowej "Solidarności" Roman Kuzimski wzywał Rząd i Prezydenta do zmian w wymiarze sprawiedliwości.

W uroczystościach z udziałem przewodniczącego "Solidarności" Piotra Dudy wzięło udział kilkaset osób, w tym liczne poczty sztandarowe Związku. Na wstępie odczytany został list Prezydenta Andrzeja Dudy, później głos zabrał gospodarz miejsca, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni Gdynia Roman Kuzimski.

- Bywały lata, że pod tym pomnikiem na apelu poległych bardzo niewielu zapalało znicze. Bezsilnie wołaliśmy o sprawiedliwość domagając się ukarania winnych. Bo to naturalne, że jeśli są ofiary, to muszą być sprawcy. Bohaterom stawia się pomniki, a sprawców wsadza do więzienia z piętnem mordercy - powiedział Kuzimski.


Niestety spuentował przewodniczący, sprawiedliwości nigdy się nie doczekano. Jednocześnie wskazał źródło takiego stanu rzeczy.

- Nic z tego. Do dzisiaj w sądach zasiada ponad siedmiuset PRL-owskich sędziów. Wcześniej było ich jeszcze więcej. To oni zadbali, żeby zbrodniarze pozostali bezkarni. To cena za brak dekomunizacji. To cena za brak skutecznej lustracji.


Roman Kuzimski wezwał polskie władze do odwagi w uzdrawianiu polskiego wymiaru sprawiedliwości.

- Apeluję do polskich władz, a w sposób szczególny do Pana Prezydenta. Zróbcie wreszcie porządek z polskim wymiarem sprawiedliwości. Odwagi. W tej walce macie poparcie „Solidarności”. Jesteśmy to winni ofiarom, których imiona dzisiaj przywołujemy.


Przewodniczący stoczniowej "Solidarności" zastanawiał się również, dlaczego wobec tak jawnej niesprawiedliwości udało się ustrzec od nienawiści?

- Odpowiedzią są stawiane przez nas pomniki z wpisanymi w nie: Krzyżem Chrystusa i symbolami naszej świętej katolickiej wiary. To modlitwa w Ich obecności pozwoliła przez te wszystkie lata „zachować nas od nienawiści”, jak śpiewaliśmy słowami Przemysława Gintrowskiego w „Modlitwie o wschodzie słońca”.


Wyraził żal, że tak powszechnie profanuje się dzisiaj symbole tej wiary, która pozwoliła przetrwać i doprowadzić do wolności.

Więcej w relacji Tomasza Modzolewskiego z Magazynu Solidarność >>>

ml

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.