Menu

39. rocznica Lubelskiego Lipca: Pierwsi pokazaliście przykład tej mądrości

W 39. rocznicę Lubelskiego Lipca 1980 r. podczas obchodów w Świdniku Tadeusz Majchrowicz odczytał uczestnikom uroczystości list Piotra Dudy, przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność".

Drogi Kolego Przewodniczący!
Szanowni uczestnicy uroczystości 39. rocznicy Lubelskiego Lipca!


Na polskiej drodze do wolności, której zwieńczeniem był Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, było wiele stacji. Najczęściej stacji drogi krzyżowej, okupionej cierpieniem i ofiarami tysięcy ludzi. To nasi bohaterowie! Jesteśmy im winni pamięć i wdzięczność. NSZZ „Solidarność” - depozytariusz i kontynuator tej drogi – pamięta! Od blisko 40. lat w całym kraju organizuje dziesiątki rocznicowych uroczystości podkreślając, że nie dokonały tego jednostki i nie stało się to z dnia na dzień.

Dzisiaj spotykamy się w Świdniku. Mieście ludzi odważnych, którzy w lipcu 1980 roku dali sygnał. Uruchomili lawinę, która zatrzymała się w Szczecinie, Gdańsku, Jastrzębiu Zdroju i Katowicach. I tak jak bez Żołnierzy Wyklętych, Poznania ‘56, marca ‘68, Grudnia ‘70 i Radomia, Płocka i Ursusa ‘76 – nie byłoby „Lubelskiego Lipca 1980”, tak bez „Lubelskiego Lipca” nie byłoby „Solidarności”. Cześć Wam i Chwała!

W tej drodze musimy wspomnieć o jeszcze jednej stacji. Obchodzimy w tym roku 40. rocznicę pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Ojczyzny, który „Obudził w nas „Solidarność”! Nasz Święty Papież Polak, zsyłając dar Ducha Świętego, napełnił nas mądrością, której owocem była roztropna walka bez przemocy. Robotnicy Lublina jako pierwsi dali przykład tej mądrości.

W imieniu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” składam Bohaterom „Lubelskiego Lipca 1980 roku” szczere wyrazy wdzięczności i proszę – bądźcie dalej „Solidarnością”. Z takim trudem odzyskanej wolności nie dostaliśmy raz na zawsze. Musimy o nią nieprzerwanie walczyć. Nie tylko, aby jej nie stracić, ale przede wszystkim, aby z niej dobrze korzystać.

Szczęść Boże Bohaterom!
Szczęść Boże Solidarności!

Piotr Duda
Przewodniczący KK NSZZ "Solidarność"

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.