Menu

Piotr Duda: "Dość dyktatu związków jedno-zawodowych!"

Piotr Duda: "Dość dyktatu związków jedno-zawodowych!" fot.R.Wąsik

Dzisiaj o godz. 15:00 przed Urzędami Wojewódzkimi w całej Polsce odbywają się pikiety protestacyjne NSZZ Solidarność. Nie inaczej było w Gdańsku, gdzie pod Urzędem Wojewódzkim protestowali związkowcy z Regionu Gdańskiego i Słupskiego, a także przedstawiciele m.in oświaty czy Urzędu Statystycznego. Podczas protestów głos zabrał przewodniczący Związku Piotr Duda.
 

Przede wszystkim dziękuję, że jesteście, że pokazujecie tę solidarność wobec tych którzy protestują, ale nie mają takich dużych możliwości, jakie ma związek zawodowy Solidarność. Jak sama nazwa wskazuje, solidarni jedni z drugim! My związkowcy zdajemy sobie sprawę że jesteśmy wyjątkowym związkiem zawodowym, ze względu na historię, ale także zrzeszamy wszystkie grupy zawodowe. Jeśli jest potrzeba stajemy w obronie tych grup, które upominają się o swoje postulaty. I tak jest dzisiaj. Gromadzimy się w 16 miastach wojewódzkich. Taka zapadła decyzja na Krajowym Sztabie Protestacyjnym. Chcemy dać jeszcze jedną szansę rządowi Zjednoczonej Prawicy na konkretne rozmowy. Jutro o godzinie 8 rano rozpoczyna się kolejna tura w Warszawie związkowców z rządem na temat postulatów w oświacie. Oby to spotkanie skończyło się podpisaniem porozumienia, ale nawet gdy to nastąpi, to ewentualne porozumienie nie kończy problemów rządu z wynagrodzeniami w sferze finansów publicznych. 

Czas najwyższy, aby zająć się problemami tych poszczególnych grup zawodowych: sanepid, pracownicy sądów i prokuratur, pracownicy cywilni ABW, nauczyciele, którzy mam nadzieję jutro porozumienie podpiszą, ale także pracownicy kultury: muzealnicy, archiwiści, bibliotekarze. To grupa, która zasługuje na podwyżki, bo wynagrodzenie ma na poziomie miminalnego. Dlatego jesteśmy tu dzisiaj. 

Od roku 2016 staramy się pokojowo rozmawiać z rządem. I wiele tych postulatów udało się wspólnie zrealizować: stawki godzinowe, przywrócenie wieku emerytalnego, syndrom pierwszej dniówki, mógłbym tak wymieniać. Ale przyszedł czas na rozmowy o sferze finansów publicznych. I czas na to, byśmy oprócz podwyżek w sferze finansów publicznych rozpoczęli pracę nad swoistym układem zbiorowym pracy, nad modernizacją całego systemu jeśli chodzi o wynagrodzenia w budżetówce. Ten system jest nieczytelny, niezrozumiały dla ludzi. Dlatego będziemy domagać się rozmów na te tematy. 

Ale dzisiaj domagamy się "piątki Solidarności". Jest "piątka Kaczyńskiego", my chcemy "piątki Solidarności" chociaż wiemy, że tych postulatów jest więcej. Ale dzisiaj najważniejsze są podwyżki w sferze finansów publicznych. Jeśli dzisiaj pan premier Morawiecki mówi o profesjonalnym państwie, to muszą być w tym państwie profesjonalnie wynagradzani pracownicy. A tak nie jest! Dlatego będziemy się tego domagać. Dlatego tutaj jesteśmy. 

My reprezentujemy wszystkie grupy zawodowe. A rząd popełnia kardynalne błędy związane z polityką płacową w budżetówce. Podpisuje porozumienia z jedną grupą, dyskryminując inne. Stąd nasze hasło: dość dyskryminowania pracowników! Chcemy usiąść i rozmawiać o podwyżkach dla wszystkich grup, które pracują w sferze finansów publicznych!

To tylko ostrzeżenie. Jeśli rząd nie usiądzie z nami do poważnych rozmów, to mimo że wolimy rozmawiać przy stole negocjacji, to pokażemy, że potrafimy walczyć o swoje. Od tego jest Związek Zawodowy Solidarność! 

Mam nadzieję, że skończy się tylko na tych 16. pikietach. Jako członkowie Komisji Krajowej mówimy szczerze: możliwości negocjacyjne się kończą. Gdybym miał większe możliwości, negocjował bym dalej. Ale dzisiaj potrzeba waszego wsparcia. Bo drzwi się otwierają nie przed Piotrem Dudą, a przewodniczącym silnego związku. Potrzebuję waszej siły. I o to was jako szef Komisji Krajowej proszę


- mówił Piotr Duda.

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.