Logo
Wydrukuj tę stronę

2 kwietnia 2005. Święty Jan Paweł II, Prorok i Nauczyciel

2 kwietnia 2005. Święty Jan Paweł II, Prorok i Nauczyciel

Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

Jan Paweł II w 1979 roku na krakowskich Błoniach

2 kwietnia 2005 r., w przededniu Niedzieli Miłosierdzia, o godz. 21.37 św. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca.

W 1979 r. Ojciec Święty wypowiedział na placu Zwycięstwa w Warszawie słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”. Rok później na Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina obok wizerunków Matki Boskiej stoczniowcy zawiesili portret papieża.

Podczas audiencji 11 listopada 2003 r. Ojciec Święty mówił do związkowców z „Solidarności”: „Władza przechodzi z rąk do rąk, a robotnicy, rolnicy, nauczyciele, służba zdrowia i wszyscy inni pracownicy, bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekują pomocy w obronie ich słusznych praw. Tu nie może zabraknąć Solidarności”.

Jakże są te słowa aktualne.

Święty Jan Paweł II swym autorytetem i postawą zjednał sobie katolików, wyznawców innych religii, a nawet niewierzących. W 2005 r. cały świat z niepokojem komentował doniesienia z Watykanu. W Rzymie i pod oknem przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie oraz w niezliczonych innych miejscach na globie, modlono się za Ojca Świętego. O 21.37 w godzinie odejścia papieża do Domu Ojca zapadła cisza, przerywana biciem dzwonów.

Ksiądz kardynał Karol Wojtyła został wybrany następcą św. Piotra 16 października 1978 r.


więcej na www.solidarnosc.gda.pl

 

 

Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.