Menu

2 kwietnia 2005. Święty Jan Paweł II, Prorok i Nauczyciel

Zanim stąd odejdę, proszę was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością taką, jaką zaszczepia w nas Chrystus na chrzcie świętym, abyście nigdy nie zwątpili i nie znużyli się, i nie zniechęcili, abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy.

Jan Paweł II w 1979 roku na krakowskich Błoniach

2 kwietnia 2005 r., w przededniu Niedzieli Miłosierdzia, o godz. 21.37 św. Jan Paweł II odszedł do Domu Ojca.

W 1979 r. Ojciec Święty wypowiedział na placu Zwycięstwa w Warszawie słowa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej Ziemi!”. Rok później na Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej im. Lenina obok wizerunków Matki Boskiej stoczniowcy zawiesili portret papieża.

Podczas audiencji 11 listopada 2003 r. Ojciec Święty mówił do związkowców z „Solidarności”: „Władza przechodzi z rąk do rąk, a robotnicy, rolnicy, nauczyciele, służba zdrowia i wszyscy inni pracownicy, bez względu na to, kto sprawuje władzę w kraju, oczekują pomocy w obronie ich słusznych praw. Tu nie może zabraknąć Solidarności”.

Jakże są te słowa aktualne.

Święty Jan Paweł II swym autorytetem i postawą zjednał sobie katolików, wyznawców innych religii, a nawet niewierzących. W 2005 r. cały świat z niepokojem komentował doniesienia z Watykanu. W Rzymie i pod oknem przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie oraz w niezliczonych innych miejscach na globie, modlono się za Ojca Świętego. O 21.37 w godzinie odejścia papieża do Domu Ojca zapadła cisza, przerywana biciem dzwonów.

Ksiądz kardynał Karol Wojtyła został wybrany następcą św. Piotra 16 października 1978 r.


więcej na www.solidarnosc.gda.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.