Menu

Sytuacja pracownika cyfrowego w państwach UE

Sytuacja pracownika cyfrowego w państwach UE pexels photo

NSZZ Solidarność przygotowując się do stawiania czoła nowym wyzwaniom na rynku pracy uczestniczy w projekcie Don’t GIG up! analizującym możliwości objęcia ochroną socjalną osób zatrudnianych przez platformy internetowe. Właśnie ukazał się pierwszy raport projektowy.

Zmiana technologiczna, która pozwala na coraz szerszy zasięg zdigitalizowanej pracy wywołuje określone problemy, a przed wszystkim pytanie: czy osoba „zatrudniona” poprzez platformę (tzw. gig worker) jest pracownikiem czy niezależnym przedsiębiorcą? Jaka jest rola platformy? Czy bliższa klasycznego pracodawcy czy  podmiotu którego rolą jest pośrednictwo pracy?

Na te i inne pytania próbuje odpowiedzieć projekt Don’t GIG up! w którym liderem jest włoska Fondazione Giacomo Brodolini współpracująca z innymi europejskimi ośrodkami badawczymi w tym – z polskim Instytutem Spraw Publicznych. Wśród związkowych partnerów projektu obok organizacji szwedzkich, hiszpańskich, włoskich czy francuskich jest też NSZZ Solidarność.

– Już sama nazwa projektu Don’t GIG up! nawiązuje do wyzwań jakie łączą się z zatrudnieniem poprzez platformy. To  gra słów nawiązująca do angielskiego sformułowania  „nie poddawaj się” (don’t give up) ma w symboliczny sposób obrazować ogrom wyzwań które stoją przed pracownikami i ich reprezentacją związkową w obliczu zmiany technologicznej – komentuje Barbara Surdykowska, ekspert w projekcie z ramienia NSZZ Solidarność.

Raport (w angielskiej wersji językowej dostępny jest tutaj) zawiera opis sytuacji w państwach biorących udział w projekcie. Są to: Polska, Włochy, Szwecja, Hiszpania, Francja i Niemcy. Raport obrazuje zróżnicowanie stopnia zawansowania debaty publicznej w obszarze zatrudniania poprzez platformy, omawia ewentualne regulacje prawne i wyroki sądów.  W obszarze transportu (Uber i podobne konstrukcje) najbardziej zawansowana odpowiedź ustawodawcy ma miejsce we Francji w postaci tzw. prawa Grandguillaume.

– Także w Polsce potrzebujemy regulacji które gwarantowałyby bezpieczeństwo socjalne dla kierowców zatrudnionych poprzez platformy, ale i co równie ważne -bezpieczeństwo dla pasażerów i wysoki standard usług przewozowych . Niestety rozmowy na ten temat ze stroną rządową nie napawają optymizmem – zwraca uwagę Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ Solidarność.

bs

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.