Menu

Emerytury państwowe dla matek, które wychowały czworo i więcej dzieci!

Podczas briefingu premier Morawiecki i min. Rafalska poinformowali o starcie nowego świadczenia Mama4Plus, które przyznawane będzie matkom - lub ojcom w wypadku śmierci lub porzucenia dzieci przez matkę - które wychowały co najmniej czwórkę dzieci, jeśli nie przysługuje im prawo do emerytury lub renty, ewentualnie przysługujące świadczenia są niższe niż najniższa emerytura. Szacuje się, że z programu będzie mogło skorzystać około 65 tys. osób.

– Postaramy się, żeby matczyna emerytura obowiązywała jak najszybciej – zadeklarował Mateusz Morawiecki. Świadczenia na poziomie emerytury minimalnej mają trafić do kobiet, które urodziły i wychowały co najmniej czworo dzieci. Zakładano, że miały one wejść od 1 stycznia 2019 roku, ale jesienią minister rodziny Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że projekt może się opóźnić.

Data 1 marca br. nie jest jednak pewna. Trwają prace legislacyjne. – Dzisiaj datą taką, której postaramy się naprawdę nie przekroczyć, jest 1 marca, a więc już wkrótce – powiedział premier Morawiecki we wtorek w programie „Kwadrans polityczny” na antenie TVP.

– One są już wkomponowane w ten budżet na rok 2019, który już przez Sejm został przyjęty. Jeszcze idzie do Senatu, w zależności od tego, jak Senat będzie debatował nad budżetem, to wróci to do Sejmu lub pójdzie bezpośrednio do podpisu do pana prezydenta – wyjaśnił premier we wtorek 22 stycznia, akurat w Dzień Dziadka.

Wygląda więc na to. że pieniądze są mimo, że Ministerstwo Finansów chciało opóźnić wejście w życie projektowanych rozwiązań sugerując ustalenie daty jej wdrożenia do porządku prawnego w terminie późniejszym niż 1 marca 2019 r. Chodzi o kwotę nieco ponad 800 mln zł.

Świadczenia będą przyznawane kobietom po ukończeniu 60 roku życia, które urodziły i wychowały lub tylko wychowały co najmniej czworo dzieci. Świadczenia będą również przyznawane wychowującym je ojcom, o ile ukończyli 65 lat i pod pewnymi warunkami.

www.solidarnosc.gda.pl

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.