Menu

Chcesz skorzystać z „małego ZUS-u”?

Od nowego roku do NSZZ „Solidarność” mogą wstępować też osoby „samozatrudnione”. Przepisy, które weszły w życie 1 stycznia 2019 roku, stanowią największą nowelizację ustawy o związkach zawodowych od początku jej obowiązywania. Rozszerza ona prawo koalicji m.in. na taksówkarzy, osoby sprzątające, ochroniarzy, podwykonawców, pracowników agencji pracy tymczasowej itd. Dziś radzimy jak skorzystać z tzw. małego ZUS. 

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać z tego rozwiązania muszą do 8 stycznia 2019 r. zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem. W przeciwnym wypadku stracą możliwość skorzystania z ulgi w tym roku.

„Mały ZUS” to nowy sposób rozliczania w którym wysokość składki na ubezpieczenie społeczne uzależniona jest od uzyskanego przychodu. Dotyczy to głownie małych firm, których przychód w minionym roku był niższy niż trzydziestokrotność minimalnego wynagrodzenia, czyli ok. 63 tys. zł rocznie. Wszystkich, którzy mają wątpliwości, czy spełniają warunki do skorzystania z tej ulgi, zapraszamy na nasze sale obsługi klientów, gdzie nasi eksperci udzielą wszelkich wyjaśnień. Można też skorzystać z pomocy konsultantów w Centrum Obsługi Telefonicznej.

Jeśli chcemy skorzystać z „Małego ZUS-u” musimy zgłosić się najpóźniej do 8 stycznia. W przeciwnym razie będziemy płacić obniżone składki dopiero od 2020 r.

Aby to zrobić, należy zgłosić się do ubezpieczeń społecznych z nowym kodem, który zaczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92 – w przypadku pobierających rentę z tytułu niezdolności do pracy.

Na stronie internetowej zus.pl, w zakładce „kalkulatory”, znajdziemy się kalkulator dzięki któremu samodzielnie będziemy mogli obliczyć najniższą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Wystarczy wpisać kwotę rocznego przychodu z tytułu prowadzonej działalności oraz liczbę dni, przez które działalność była prowadzona. Jeśli, według obliczeń, podstawa składek na ubezpieczenia społeczne ustalona na podstawie przychodu uzyskanego w 2018 r. nie przekroczy 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, przedsiębiorca będzie płacił obniżoną stałą kwotę od tej podstawy.

Przedsiębiorca może korzystać nowych rozwiązań przez 3 lata w ciągu kolejnych 5 lat prowadzenia działalności. Informuje regionalny rzecznik prasowy województwa pomorskiego ZUS Krzysztof Cieszyński.

www.solidarnosc.gda.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.