Menu

Wręczono nagrody Głównego Inspektora Pracy - wśród wyróżnionych Wojciech Ilnicki

Wręczono nagrody Głównego Inspektora Pracy - wśród wyróżnionych Wojciech Ilnicki fot.M.Żegliński

Wczoraj na Zamku Królewskim w Warszawie, po raz dwudziesty piąty, nagrodzono laureatów konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”. W trakcie uroczystości wręczono również Nagrody Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej, jedną ze statuetek otrzymał Wojciech Ilnicki, przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Brunatnego i przewodniczący Komisji Zakładowej w Kopalni Węgla Brunatnego Turów. W uroczystości brał udział Piotr Duda, przewodniczący Solidarności.

Celem konkursu jest promowanie pracodawców, którzy organizują pracę w sposób zapewniający najwyższy poziom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników, a także wzorowo przestrzegają przepisów prawa pracy i legalności zatrudnienia. Pracodawcy oceniani są w trzech kategoriach w zależności od liczby zatrudnionych pracowników – do 50, od 51 do 250 i powyżej 250 osób.

Nazwa statuetki wręczanej laureatom nawiązuje do słów Owidiusza i wyraża przesłanie konkursu: Ze mną będziesz najbezpieczniejszy.

Tegorocznymi Laureatami Konkursu Państwowej Inspekcji Pracy „Pracodawca-organizator pracy bezpiecznej” w 2018 r. zostali:

W kategorii zakładów pracy zatrudniających do 50 pracowników: SCHRANER POLSKA SP. z O.O., GOSPODARSTWO ROLNE JOLANTA MAGDALENA TOMCZYK, AGROPLAST MARCIN ŁOPĄG

W kategorii zakładów pracy zatrudniających od 51 do 250 pracowników: RECARO AIRCRAFT SEATING POLSKA SP. z O.O., DYCKERHOFF  POLSKA SP. z O.O. CEMENTOWNIA NOWINY, SARPI DĄBROWA GÓRNICZA SP. z O.O.

W kategorii zakładów pracy zatrudniających powyżej 250 pracowników: SAINT-GOBAIN HPM POLSKA SP. z O.O., MAN TRUCKS SP. z O.O., CORNING OPTICAL COMMUNICATIONS POLSKA SP. z O.O.

Jedną z nagród wręczał przewodniczący Piotr Duda. – Każda inicjatywa, która zwiększa świadomość pracownika i pracodawcy, w celu podniesienia bezpieczeństwa w zakładzie pracy zasługuje na wielki szacunek. Taką inicjatywą jest konkurs  „Pracodawca-organizator pracy bezpiecznej”. To prewencja i zapobieganie skutkom wypadków jest dla nas najważniejsze. Zaproszenie do kapituły tego konkursu jest dla nas wielkim wyróżnieniem – powiedział Piotr Duda, który podziękował Społecznym Inspektorom Pracy, którzy na co dzień wspomagają pracowników służb BHP. – Jeśli chodzi o życzenia, bo zbliżają się święta, chciałbym naszej „pracowniczej policji”, jaką jest Państwowa Inspekcja Pracy, życzyć podwyżek jakie dostała w tym roku państwowa policja, czyli przynajmniej 655 zł. Jaka strona społeczne będziemy o to dbali, bo na to przede wszystko zagłosujecie – zakończył przewodniczący Solidarność, zbierając brawa od licznie zgromadzonych pracowników PIP.

Nagroda Głównego Inspektora Pracy im. Haliny Krahelskiej jest przyznawana za osiągnięcia w zakresie ochrony pracy i ochrony zdrowia w środowisku pracy. W tym roku wyróżnienie otrzymali Krzysztof Gadowski, Anita Gwarek, Wojciech Ilnicki, Wiesława Janczak, Maria Longina Kaczmarska, Adam Mirek, Jerzy Olszewski, Wojciech Szarama, Gertruda Uścińska, Jerzy Werle.

– Ta nagroda jest dla mnie wielki wyróżnieniem, ale to również wielkie wyróżnienie dla całej braci górniczej węgla brunatnego, dla związkowców i Społecznych Inspektorów Pracy, którzy dbają o bezpieczną pracę. Dzięki temu wypadkowość jest tak mała i oby tak  mała była. Najlepiej żeby była zerowa. To wyróżnienie dla wszystkich, którzy starają się o bezpieczną pracę – w rozmowie z Tysol.pl otrzymanie wyróżnienia skomentował Wojciech Ilnicki, który dołączył do grona osób wyróżnionych nagrodą im. Halny Krahelskiej.  Grono to dobitnie w rozmowie z Tysol.pl podsumował Piotr Duda. – To przede wszystkim pasjonaci, wolontariusze, ludzie, którzy mają w swoim sercu to by dbać o bezpieczeństwo pracownika w zakładzie pracy, o higienę pracy. To najważniejsze, to szczytny cel, który uświęca środki. Gdy zdarza się wypadek, zarówno lekki, ciężki, a nawet śmierć w zakładzie pracy to jest już za późno. Najważniejsze jest żeby prewencja i profilaktyka doprowadziła do tego, że żyjemy w bezpiecznym kraju, ale i bezpiecznych zakładach pracy. Takie inicjatywy jak dzisiejsza, jak nasza inicjatywa „Pracodawca Przyjazny Pracownikom” wzmacniają pracodawców. Nawet rozmawiając w kuluarach słyszę, że są tym pozytywnie nakręceni i sami zapewniają, że na przyszły rok będą dążyć do jeszcze lepszej poprawy warunków pracy. Dla mnie, jako związkowca jest też ważne, że pracodawcy podkreślają, że działają ze stroną społeczną, ze związkiem zawodowym. Serce się raduje jak coś takiego słyszę – zakończył Piotr Duda.

 

www.tysol.pl

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.