Menu

200zł na miesiąc i praca 18 godzin na dobę? Nowe pomysły Ministerstwa Rolnictwa

200zł na miesiąc i praca 18 godzin na dobę? Nowe pomysły Ministerstwa Rolnictwa fot.Shutterstock

Jeśli pomysły Ministerstwa Rolnictwa wejdą w życie to pomocnik rolny stanie się osobą, której będzie można zapłacić 200 złotych za miesiąc i zmuszać do pracy przez 18 godzin na dobę.

Wyzysk wraca na wieś
Ministerstwo Rolnictwa forsuje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Wprowadza ona nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej – o pomocy przy zbiorach. Nie będą do niej miały zastosowania przepisy Kodeksu pracy, przepisy o płacy minimalnej oraz jakiekolwiek zalecenia dotyczące BHP.

Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa wskazują, że projekt jest odpowiedzią na oczekiwania strony społecznej. Dowodem na to może być dokument znajdujący się na stronach rządowego centrum legislacji, który wskazuje, że projekt ustawy został skierowany do zaopiniowania przez 32 podmioty, w tym Sekretariat Rolnictwa „S”. Sekretariat wniósł uwagi do projektu, ale nie wnioskował o jego odrzucenie w całości lub w części. 

W podobnym tonie wypowiada się Jarosław Sachajko, poseł Kukiz 15 oraz przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. „Przedstawiciele plantatorów owoców i warzyw, z którymi miałem przyjemność rozmawiać na temat projektu, zauważają, że jest to dla nich przełomowe rozwiązanie” – mówi poseł. Ale tak naprawdę konsultacji społecznych nie było.

Projekt nie był opiniowany przez RDS
Projekt ustawy, wbrew temu co mówi ministerstwo, nie zyskał powszechnej akceptacji społecznej ani też nie przeszedł pełnej ścieżki konsultacji społecznej. – To zły i bardzo niebezpieczny projekt. Nie został przedstawiony RDS, a trafił już do sejmu. Przywraca funkcję parobka. Nie ma w nim gwarancji wynagrodzenia, czasu pracy, obowiązku przestrzegania przepisów sanitarnych, nawet gwarancji przestrzegania przepisów BHP, a wiadomo, że praca w rolnictwie jest jedną z najniebezpieczniejszych. Zażądaliśmy zatrzymania procesu legislacyjnego – mówi Henryk Nakonieczy, członek prezydium „S” do spraw dialogu społecznego w rozmowie z „Tygodnikiem Solidarność”. W ocenie związku projekt narusza godność pracowników i jest niezgodny z kierunkiem zmian, które udało się wprowadzić do polskiego porządku prawnego w ostatnich latach na rzecz poprawy jakości zatrudnienia. W sprawie projektu przewodniczący „S” Piotr Duda skierował pismo do wszystkich posłów. Wskazał w nim, że sposób prowadzenia prac legislacyjnych był niezgodny z obowiązującymi przepisami.

Nie tylko „S” oponuje przeciwko projektowi. Dr Barbara Krzyśków, ekspert Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Krajowego Instytutu Badawczego, twierdzi, że projekt jest niezgodny z konstytucją...

Andrzej Berezowski

Cały artykuł w najnowszym Tygodniku Solidarność

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.