Menu

Tadeusz Jedynak nie żyje

Tadeusz Jedynak nie żyje www.encysol.pl
Dzisiaj rano zmarł Tadeusz Jedynak, sygnatariusz Porozumienia Jastrzębskiego, działacz NSZZ „Solidarność”, uczestnik opozycji antykomunistycznej, poseł na Sejm RP. 
 
Przez kilka ostatnich miesięcy Jedynak walczył z chorobą, w lutym tego roku przeszedł skomplikowaną operację. 
 
Tadeusz Jedynak w roku 1980 stał się jednym z przywódców strajku w kopalni "Manifest Lipcowy". Został wiceprzewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego oraz sygnatariuszem Porozumienia Jastrzębskiego, podpisanego przez komisję rządową oraz Komitet Strajkowy we wrześniu 1980 r. Po legalizacji „Solidarności” wszedł w skład prezydium Międzyzakładowej Komisji Robotniczej Jastrzębie. W stanie wojennym został internowany i osadzony w Zakładzie Karnym w Łupkowie. Jednocześnie został zwolniony z pracy. Z internowania zwolniono go 23 grudnia 1982 r.  Po wyjściu na wolność zaangażował się w działalność opozycyjną. Przewodniczył podziemnej Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Został ponownie aresztowany w czerwcu 1985 r. Odzyskał wolność na mocy amnestii z września 1986 r. Znalazł zatrudnienie w „FADOM-ie” w Żorach. W lipcu 1988 r. wyjechał do Australii. Do kraju wrócił już w sierpniu tego roku, na wieść o strajkach w jastrzębskich kopalniach. Udało mu się przedostać do KWK „Manifest Lipcowy”, gdzie przyłączył się do strajku. Po relegalizacji „Solidarności” został członkiem Komisji Rewizyjne RKW oraz przewodniczącym Komisji Zakładowej związku w „FADOM-ie”.
 
Dwukrotnie został posłem: w roku1991, z listy „Solidarności”, i w roku 1993 z listy Unii Pracy. 
 

Za działalność opozycyjną odznaczony w 1988 roku przez Prezydenta RP na Uchodźctwie Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz w 2006 r. Krzyżem Komandorskim.

Cześć Jego pamięci!

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.