Menu

Doradca emerytalny w ZUS

istockphoto.com istockphoto.com

Na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawiła się informacja o rozpoczęciu pilotażowego projektu doradcy emerytalnego w związku z wchodzącymi w życie od 1 październiku 2017 roku przepisami obniżającymi wiek emerytalny kobiet do 60 lat i mężczyzn do 65 lat i szacunkami, że „przybędzie ok. 331 tys. osób, które będą mogły przejść na emeryturę”.

W ZUS w II Oddziale w Warszawie i Oddziale w Zabrzu oraz jednostkach podległych tym oddziałom (w sumie 10 placówek) doradca, jak napisano w komunikacie: „wyjaśni klientom - potencjalnym emerytom - od czego zależy wysokość emerytury, a dodatkowo wyliczy w kalkulatorze emerytalnym wysokość prognozowanego świadczenia w zależności od wskazanego przez klienta momentu zakończenia aktywności zawodowej. Tym samym pośrednio doradcy podpowiedzą, kiedy warto skorzystać z uprawnień emerytalnych, tak by cieszyć się z wyższego świadczenia. Decyzję w tej sprawie podejmie już sam klient”.

W komunikacie podano, że celem pilotażu jest „zweryfikowanie potrzeb informacyjnych klientów, którzy jeszcze w tym roku mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych z tytułu obniżonego wieku emerytalnego. W celu skorzystania z usług doradców emerytalnych, których w pilotażu będzie 20, wystarczy na dyspenserze/biletomacie w ZUS wybrać kategorię spraw „Emerytury/Renty”, a następnie usługę „Doradca emerytalny””.

Objęty pilotażem II Oddział w Warszawie, daje możliwość skorzystania z usług doradcy emerytalnego zainteresowanym zamieszkałym w Warszawie w dzielnicach: Praga-Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła, a także wielu miejscowościach podwarszawskich objętych zasięgiem działania inspektoratów podległych temu Oddziałowi. Poniżej przedstawiamy dane kontaktowe do tych inspektoratów i terytorialny zasięg ich działania.

Jak pisze ZUS „od lipca we wszystkich placówkach ZUS w kraju pojawi się 595 specjalnych doradców emerytalnych”. Zakład przypomina jednocześnie, że wniosek o emeryturę można składać już na 30 dni przed osiągnięciem wieku emerytalnego, czyli pierwsze wnioski z tytułu obniżonego wieku emerytalnego będzie można już składać 1 września.

Osoby, które są zainteresowane sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych mogą do ZUS także dzwonić pod numer tel. 22 560 16 00 konsultanci dostępni w dni robocze pon. - pt.:godz. 7.00 - 18.00
 

Więcej informacji na stronie ZUSpm

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.