Menu

Apel do ministra Ziobry w sprawie przetargów publicznych

Apel do ministra Ziobry w sprawie przetargów publicznych fot.W.Obremski
Sądy w Bielsku Podlaskim, Łęczycy i Nysie w przetargach publicznych na usługi sprzątania, ochrony oraz pracy na portierni nie gwarantują płacy w wysokości co najmniej godzinowej płacy minimalnej. "Solidarność" razem z Fundacją CentrumCSR.PL skierowały apel do ministra Ziobry w tej sprawie.
 
Oczekiwana płaca godzinowa osób, wykonujących te usługi waha się między 8,54 zł dla ochroniarzy w Sądzie Rejonowym w Nysie a nawet 5,79 zł za godzinę pracy w ochronie na terenie Sądu Rejonowego w Legnicy. Za takie zapisy instytucje otrzymały od Związku i Fundacji "żółtą kartkę".
 
Autorzy apelu skierowanego do ministra Ziobro przypominają, że innowacyjność zamówień publicznych jest promowana w rządowej „Strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” i wyrażają nadzieję na "skuteczną interwencję oraz na promowanie dobrych praktyk".
 
Od lipca 2015 KK prowadzi akcję tzw. żółtych kartek". Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych dała zamawiającym możliwości wykorzystywania narzędzi, służących walce z patologiami na rynku pracy. Interwencje podejmowane są przypadku przetargów, w których nie znalazły się klauzule społeczne mimo, iż istniała ku temu zarówno możliwość, jak i przemawiał za tym interes publiczny.
 
- Akcja przynosi pozytywne efekty - podkreśla Sylwia z Biura Eksperckiego KK NSZZ „S”, członek doraźnego Zespołu problemowego ds. zamówień publicznych Rady Dialogu Społecznego - Instytucje, które otrzymały od nas żółte kartki zazwyczaj zmieniają wymogi przetargowe. Dzięki naszej akcji wzrasta stosowanie rozwiązań prospołecznych w zamówieniach publicznych - wyjaśnia ekspertka.
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.