Menu

"Solidarność" podpisała porozumienie w sprawie zamówień publicznych

"Solidarność" podpisała porozumienie w sprawie zamówień publicznych fot.P.Machnica
Bezpieczeństwo na rynku pracy, stabilizacja poziomu zatrudnienia oraz wzrost poziomu wynagrodzeń to kluczowe cele możliwe do osiągnięcia za sprawą prawidłowo realizowanych zamówień publicznych. "Solidarność" razem z Federacją Przedsiębiorców Polskich i Fundacją CentrumCSR.PL podpisały porozumienie w sprawie monitorowania rynku zamówień publicznych w Polsce. 
 
Partnerzy zadeklarowali, że będą kontynuować akcję wysyłania żółtych kartek instytucjom, które nie wprowadzją klauzul społecznych do wymogów stawianych w zamówieniach publicznych.
 
Autorzy podpisanego wspólnie dokumentu zwracają uwagę, w ostatnich latach podjęto wiele działań, których celem jest uzdrowienie polskiej gospodarki. Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych miała na celu poprawę sytaucji "najmniej zarabiających Polaków, którzy są szczegolnie narażenie na patologie rynku pracy czy trwałe wykluczenie do szarej strefy." Z tego powodu podejmowane są działania na rzecz profesjonalizacji usług w sektorze zamównień publicznych. Wprowadznie obligatoryjnych klauzul społecznych zdecydowanie poprawi jakość usług.
 
Jednak uzdrowienie rynku pracy nie może opierać się tylko na wprowadzaniu coraz bardziej restrykcyjnych regulacji prawnych - zwracają uwagę sygnatariusze listu i podkreślają, że niezwykle istotne jest "jak najwcześniejsze przygotowanie się do waloryzacji umów, a w konsekwencji doprowadzenie do pełnej racjonalizacji kosztów kontraktów w oparciu o stawki brutto".
 
Bezpieczeństwo na rynku pracy, stabilizacja poziomu zatrudnienia oraz wzrost poziomu wynagrodzeń to kluczowe cele możliwe do osiągniecia za sprawą prawidłowo realizowanych zamówień publicznych. Nowe regulacje pomogą wyeliminować patologie z rynku zamównień publicznych. Konieczna jest jednak właściwa reorganizacja oraz kontynuacja obowiązujących konraktów na warunkach korzystnych nie tylko dla zamawiających i wykonawców, ale także dla pracowników bezpośrednio wykonujących zamówienie. 
 
Szczególnym zainteresowaniem partnerzy obejmą kwestie zatrudnianie pracowników na umowę o pracę oraz stosowanie godziwych stawek wynagradzania pracowników, nie niższych niż wynagrodzenie minimalne i nie niższych niż godzinowa minimalna stawka płacy w umowach zleceniach. "Solidarność", Federacja Przedsiębiorców Polskich oraz Fundacja CentrumCSR deklarują, że jako instytucje odpowiedzialne na równi z rządem i samorządami za piętnowane złych praktyk, przeanalizują i upublicznią te postępowania, które uchybiają wskazanym regułom.
 
Porozumienie w sprawie monitoringu zamówień publicznych dostępne TUTAJ
 
hd
 
 
 
 
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.