Menu

Uniwersytet Opolski chce zatrudniać na śmieciówkach. Podpisz protest!

Uniwersytet Opolski chce zatrudniać na śmieciówkach. Podpisz protest! fot. Wikimedia Commons
Uniwersytet Opolski dołączył do niechlubnego grona instytucji, które nie stosują klauzul spolecznych przy przetargach publicznych. W zaproszeniu do składania ofert na realizację usług ochrony dla uczelni zapisano, że pracownicy, którzy będą realizować zamówienie mogą być zatrudnieni na podstawie umów zlecenia.  Oznacza to możliwość wymagania od nich nawet ponad 300 godzin pracy w miesiącu, brak pełnej ochrony socjalnej oraz stabilności zatrudnienia. Podpisz apel do rektora Uniwersytetu prof  Marka Masnyka o zmiany w dokumentacji przetargowej!
 
Uniwersytet Opolski rozpisując przetarg na „Usługi w zakresie ochrony osób i mienia, zapobiegania naruszaniu porządku publicznego w obiektach i na terenach zewnętrznych należących do Uniwersytetu Opolskiego oraz monitorowanie i konserwacja systemów alarmowych i dostępowych zainstalowanych w obiektach Zamawiającego” zaznaczył, że pracownicy ochrony w czasie realizacji umowy mają być zatrudnieni przez wykonawcę „na umowę o pracę lub na podstawie umowy cywilnoprawnej”.
 
Zapis taki pozwala na zatrudnianie pracowników ochrony na podstawie umów zlecenia. Oznacza to możliwość wymagania od nich nawet ponad 300 godzin pracy w miesiącu, nie będą mieli pełnej ochrony socjalnej ani prawa do urlopów. Nie będą również mieli zagwarantowanej stabilności zatrudnienia. Dlatego FundacjaCSR.PL apeluje do rektora prof. Marka Masnyka o dokonanie zmian w dokumentacji przetargowej.
 
Przypomnijmy. Związek razem w FundacjąCSR.PL prowadzi akcję piętnowania przetargów, w których zamawiajacy nie korzystają z klauzul społecznych. - "Solidarność" od dwoch lat piętnuje przetargi, w których zamawiający  wybierają oferty z wynagrodzeniem poniżej minimalnego oraz szczególnie rażące - wyjaśnia Sylwia Szczepańska z Biura Eksperckiego KK. - Wysyłamy ostrzegawcze żółte kartki do instytucji publicznych. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie. Ekspertka dodaje, że akcja przynosi pozytywne rezultaty,  ponieważ firmy do których wysłano żólte kartki, zazwyczaj zmieniają ofertę przetargową. 
 
Petycja o zastosowanie wymogu umów o pracę w zamówieniu na usługi ochrony dostępna TUTAJ
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.