Logo
Wydrukuj tę stronę

Poprawka "Solidarności" na najbliższym posiedzeniu podkomisji sejmowej

Poprawka "Solidarności" na najbliższym posiedzeniu podkomisji sejmowej fot. Wikimedia Commons

 

Podczas obrad sejmowej podkomisji pracującej nad prezydenckim projektem ustawy przywracającym wiek emerytalny, "Solidarność" zgłosiła m.in. poprawkę dotyczącą sposobu przeliczania emerytur kobiet urodzonych do 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Jednocześnie w tej samej sprawie petycję złożyła grupa obywatelska "Jotownia". Jutro projektem zajmie się nadzwyczajna podkomisja w Sejmie RP.
 
 
Celem poprawki jest przywrócenie osobom, które odeszły na wcześniejszą emeryturę możliwości otrzymania emerytury powszechnej w wysokości, która wynikała z ustawy obowiązującej w chwili odejścia na wcześniejszą emeryturę, a nie pomniejszonej o kwoty wcześniej pobranych emerytur. Dotyczy to emerytur kobiet urodzonych do 1952 roku, a także tych z 1953 roku, które przeszły na wcześniejszą emeryturę. Oba roczniki kobiet nie wiedziały, że odchodząc na wcześniejszą emeryturę będzie im ona odliczona od podstawy wymiaru powszechnej emerytury. Rocznik kobiet 1953 w przeciwieństwie do rocznika 1952 nie miał możliwości podjęcia „aktywnego” działania, które uchroniłoby przed otrzymaniem zdecydowanie niższego świadczenia.
 
Po koniec września Senacka Komisja  Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję grupy obywatelskiej "Jotownia”, zrzeszającej kobiety urodzone w 1953, która dotyczyła podjęcia przez Senat inicjatywy ustawodawczej, zbieżnej z  zaproponowaną przez „S” poprawką.
 
Poprawka będzie omawiana w środę 5 października na najbliższym posiedzeniu podkomisji do rozpatrzenia przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o wieku emerytalnym.
 
hd
 
 
Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.