Menu

"S" pisze do ministra Ziobry w sprawie "żółtych kartek"

"S" pisze do ministra Ziobry w sprawie "żółtych kartek" fot.W.Obremski
Sądy powinny przestrzegać prawa, same przy tym stanowiąc wzór praworządności i najwyższych standardów. Tymczasem nie stosując klauzul społecznych przy zamówieniach publicznych to prawo łamią. "Solidarność" wspólnie z FundacjąCSR. Pl skierowała pismo do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.
 
Autorzy listu powołują się na Konstytucję RP, według której wymiar sprawiedliwości w Polsce sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, administracyjne oraz wojskowe. Organy te powinny stanowić wzór praworządności we wszystkich aspektach swojej działalności i przyczyniać się do kreowania wysokich standardów etycznych na rynku pracy. Dotyczy to warunków pracy i płacy. 
 
W ubiegłym roku "żółte kartki" zostały przekazane do sądu rejonowego w Legnicy, w związku z  przetargiem na usługi ochrony, gdzie została wybrana firma oferująca wynagrodzenie 5,79 zł za godzinę. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim wybrał firmę oferujacą 7,71 zł za godzinę, Sąd Rejonowy w Nysie - 8,54 zł. Sąd Rejonowy w Łodzi wybrał firmę na usługę obsługi portierni, która płaciła 6,60 netto za godzinę. Wedle obowiązującego prawa stawka minimalnego wynagrodzenia wynosiła w tym czasie 13 zł (bez VAT). Z kolei Sąd Okręgowy w Zamościu wybierając firmę na usługi sprzatania nie zapewnił osobom pracującym zatrudnienia na podstawie umowy o pracę.
 
"Solidarność" zwraca uwagę, że wybierając tak niską ofertę sądy godzą się na skazywanie pracowników na marginalizację, biedę i pracę ponad normy, dlatego Związek razem z Fundacją zaapelował do ministra Ziobry o dokonanie przeglądu warunków przetargów instytucji związanych z Ministerstwem Sprawiedliwości.
 
Pismo do ministra Ziobry TUTAJ
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.