Menu

Kolejne żółte kartki dla instytucji publicznych Wyróżniony

"Solidarność" razem z fundacją CentrumCSR.PL skierowała tzw. "żółtą kartkę" do burmistrza dzielnicy Bielany miasta Warszawa oraz do rektora Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Obie instytucje pominęły klauzule społeczne w zamówieniach publicznych.
 
Fundacja oraz Komisja Krajowa zdecydowały się na zacieśnienie współpracy w kwestii promowania zrównoważonych zamówień publicznych. Związek już od wielu miesięcy piętnuje przetargi, w których zamawiający wybierają oferty z wynagrodzeniem poniżej minimalnego oraz szczególnie rażące, wysyłając do tych instytucji  ostrzegawcze żółte kartki. W tym wypadku dotyczyło to zamówienia na usługę ochrony osób i mienia w Urzędzie Dzielnicy Bielany, a także  na usługę sprzątania obiektów AWF w Poznaniu.
 
- Ochroniarze są jedną z grup, która na własnej skórze odczuwała skutki dominacji kryterium najniższej ceny w zamówieniach publicznych – wyjaśnia Sylwia Szczepańska z „Solidarności”. – Instytucje publiczne mają około 40-procentowy udział w rynku. W ostatnich latach nie brakowało doniesień o zarobkach rzędu 3,5-4 złotych za godzinę w tej branży. Urzędy czy uczelnie powinny być wzorem dla innych, a nie psuć rynku – uważa.
 
Autorzy dokumentu Henryk Nakonieczny, członek prezydium KK i Grzegorz Piskalski, prezes fundacji zwracają uwagę, że nie natknęli się na zapisy świadczące o społecznej odpowiedzialność ww. instytucji. Przypominają, że celem nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych była stabilizacja rynku zamówień publicznych oraz likwidacja ceny jako głównego kryterium wyboru. Celem wprowadzenia klauzul jest bowiem "uwrażliwienie systemu zamówień publicznych na jakość wykonywanych usług oraz ich wpływ na rozwój gospodarczy kraju i sferę społeczną. Instytucje publiczne powinny przyczyniać się do kreowania odpowiednich standardów etycznych na rynku pracy. Brak kontroli nad wykonawcami często prowadzi do wykorzystywania pracowników".
 
KK NSZZ "Solidarność" razem z CentrumCSR.PL zwraca się z apelem o dokonanie zmian w dokumentacji przetargowej, w celu uwzględnienia wskazanych aspektów społecznych.
 
red.hd
 
Żółta kartka dla burmistrza dzielnicy Bielany TUTAJ
Żółta kartka dla rektora AWF Poznań TUTAJ
 
 
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.