Menu

ZPB „Frotex” w Prudniku

Sztandar Komisji Zakładowej  NSZZ „Solidarność” ZPB „Frotex” w Prudniku

Sztandar poświęcił ks. biskup Wacław Wycisk 13 grudnia 1981 roku. 
   
Od północy mroźniej i śnieżnej niedzieli 13 grudnia 1981 roku trwał w Polsce stan wojenny. Na tę niedzielę zaplanowane było poświęcenie sztandaru Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Zakładów Przemysłu Bawełnianego „FROTEX” w Prudniku.

Ludzie nie przestraszyli się czołgów i milicji. Gremialnie przyszli do kościoła parafialnego pw. św. Michała Archanioła, stawili się pracownicy innych zakładów pracy, był sztandar „Solidarności” z Zakładów Obuwniczych „Primus” w Prudniku.

Wszystko odbyło się zgodnie z planem. Sztandar poświęcił ks. biskup Wacław Wycisk (pochodzący z Olbrachcie k. Prudnika). Wraz ze sztandarem poświęcono tablicę ku czci pomordowanych stoczniowców. Po Mszy św. uformował się pochód, sztandar odprowadzono pod bramę ZPB „Frotex”. Tu zebrani śpiewali chórem „Jeszcze Polska nie zginęła”…  Po czym rozeszli się do domów. Pozostałych punktów programu zaplanowanych  na ten dzień nie udało się zrealizować.

W stanie wojennym sztandar był internowany.  

Awers sztandaru jest koloru białego. Widnieje na nim napis: NSZZ Solidarność ZPB Frotex Prudnik. Na czerwonym tle rewersu znajduje się wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej oraz napis: Weź w opiekę naród cały.

Organizacja wznowiła działalność w 1989 roku. W związku z restrukturyzacją zakładu w 1998 r. przekształciła się w Międzyzakładową Organizację Związkową.
 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.