Menu

ZUS łamie prawo

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Łodzi nie chce zwaloryzować kontraktu na usługi utrzymania czystości zawartego w ramach systemu zamówień publicznych. Zakład nie chce płacić za oskładkowanie umów zleceń oraz podniesienie kwoty minimalnego wynagrodzenia. Nie przestrzega również regulacji zawartych w ustawie Prawo zamówień publicznych.
 
Działania instytucji uderzają przede wszystkim w pracowników wykonujących zamówienie oraz ich bezpieczeństwo na rynku pracy.
 
W nowelizacji PZP uwzględniono regulację, która obliguje zamawiających do waloryzacji kontraktów w wybranych przypadkach, gdy zmieniają się koszty wykonywania zamówienia. Do tych czynników należą zmiany składki ubezpieczenia społecznego, stawki VAT czy wysokości minimalnego wynagrodzenia. Wykonawcy otrzymali możliwość wypowiedzenia umowy, gdy zamawiający nie chcą renegocjować kontraktów w tych przypadkach. Aż 15% zamawiających nie zwaloryzowało umów, gdy wraz z 1 stycznia 2016 w życie wchodziło ozusowanie umów zleceń.
 
red.hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.