Menu

Ich ostatnia droga

21 kwietnia pożeganaliśmy w Gdańsku Annę Walentynowicz i Macieja Płażyńskiego.

Rano w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku odbyła się msza żałobna w intencji Anny Wantynowicz. W kościele pojawiły się delegacje związkowe i około 50 pocztów sztandarowych z całego kraju. Na czele - sztandar Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z 1980 r., który powstał podczas strajku w Stoczni Gdańskiej. Wartę honorową przy trumnie pełnili żołnierze i górnicy. Mszy św. przewodniczył abp. Leszek Sławoj Głódź.  - Pochylamy dzisiaj głowy przed majestatem twojego życia - mówił Janusz Śniadek, przewodniczący KK NSZZ "Solidarność" - W swoim uczciwym życiu nigdy nie oczekiwałaś zaszczytów, choć zasługiwałaś na nie jak mało kto. Te słowa nagrodzono brawami. O godz.15 na cmentarzu Srebrzysko odbył się pogrzeb. "Matka Solidarności" spoczęła u boku swego męża. Żegnali ją m.in. przyjaciele z Wolnych Związków Zawodowych,  politycy, parlamentarzyści i stoczniowcy w charakterystycznych białych i niebieskich kaskach, górnicy. Po salwie honorowej, którą oddała kampania honorowa, przemawiali na grobem Andrzej Gwiazda, Krzysztof Wyszkowski, Zbigniew Romaszewski i Jacek Kurski. - Nie wiem, czy Solidarność miałaby tyle zalet, gdyby nie udział Ani - powiedział Gwiazda.


pogrzeb_Walentynowicz.jpg
Warta honorowa przy trumnie Anny Walentynowicz. Fot. Paweł Glanert

Maciej Płażynski, pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański, został pochowany w Bazylice Mariackiej. Na jego pogrzebie pojawiły się tłumy. Żegnali go m.in. premier, marszałkowie sejmu i senatu, ministrowie, parlamentarzyści, związkowcy z pocztami sztandarowymi, działacze samorzadowi, przedsiębiorcy i ludzie kultury. Przed mszą Maciej Płażyński został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Abp. Leszek Sławoj Głódź przypomniał życiorys zmarłego, jego działalność w RMP, NZS, "Solidarności" oraz szefowanie spółdzielni Świetlik, która w czasach stanu wojennego zatrudniała wielu opozycjonistów.- Byłeś człowiekiem tradycji, wierności temu co polskie - mówił Głodź. O bylym marszałku Sejmu mówili premier Donald Tusk, marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, przewodniczący Janusz Śniadek oraz abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Przy dźwiękach Marsza Żałobnego marynarze przenieśli trumnę przez światynię, po czym została schowana przy sarkofagu z czarnego granitu. - Maciej Płażyński, chociaż nie pełnił żadnej funkcji związkowej, był człowiekiem „Solidarności”- powiedział Janusz Śniadek- Ilekroć przyjdziemy tutaj modlić się za ojczyznę, za tych, którzy oddali za tę ojczyznę życie – przyjdziemy także do Ciebie.

pogrzeb_Płażyńskiego2.jpg
W Bazylice Mariackiej. Fot. Paweł Glanert

20 kwietnia na Jasnej Górze w Częstochowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego. Złożenie do grobu rodzinnego odbyło się na cmentarzu na Kulach.

20 kwietnia w Białymstoku odbyła się msza pogrzebowa Wicemarszałka Sejmu Krzysztofa Putry koncelebrowana przez ks. abp Edwarda Ozorowskiego odprawiona w Katedrze. Natomiast uroczystości pogrzebowe na cmentarzu Św. Rocha.

  
Dział Informacji KK

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.