Menu

Trwa okupacja Kompanii. Dzisiaj masówki w kopalniach

Około 200 górników okupuje siedzibę zarządu Kompanii Węglowej i oczekuje na przyjazd przedstawiciela Ministra Gospodarki, czyli właściciela Kompanii. Sztab protestacyjno-strajkowy kompanijnych central związkowych zdecydował, że w piątek 14 listopada we wszystkich kopalniach i zakładach KW odbędą się masówki dla załóg.
 
W czwartek rano zarząd Kompanii Węglowej podczas prezentacji programu naprawczego spółki poinformował przedstawicieli związków zawodowych, że może zabraknąć środków na grudniowe wynagrodzenia dla pracowników KW. Oświadczył też, że nie udało mu się pozyskać źródeł finansowania kluczowych elementów programu naprawczego spółki. Strona związkowa uznała, że zarząd utracił wiarygodność i zażądała interwencji nadzoru właścicielskiego. Prezes wyjechał do Warszawy, a do  reprezentantów central związkowych przebywających w siedzibie zarządu spółki dołączyło około 200 górników z kopalń KW.
 
- Czekamy na powrót prezesa, a przede wszystkim na przyjazd wyposażonego w odpowiednie pełnomocnictwa przedstawiciela właściciela, czyli resortu gospodarki. Potrzebne są szybkie decyzje i zdecydowane działania. I tego oczekujemy od osób odpowiedzialnych za sektor górniczy - powiedział Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności. - 14 listopada podczas masówek będziemy informować załogi o dramatycznej sytuacji w Kompanii. I wspólnie w ramach międzyzwiązkowego sztabu protestacyjno-strajkowego będziemy podejmować decyzje, co do dalszych działań. Niewykluczone, że jednym z pierwszych kroków będzie ogłoszenie pogotowia strajkowego w Kompanii - dodał przewodniczący.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.