Menu

W trosce o przejrzystość przetargu

"Apelujemy o ochronę i rozwój potencjału naszego przemysłu lotniczego opartego na tradycji trwającej już kilka dziesięcioleci". Dzisiaj w siedzibie rzeszowskiej "Solidarności" odbyła się debata „Przetarg na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii. Szanse i zagrożenia dla Podkarpacia” zorganizowana przez Komisję Międzyzakładową PZL Mielec, Krajowa Sekcja Przemysłu Lotniczego oraz Zarząd Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność".
 
W debacie udział wzięli m.in. Władysław Ortyl maszałek woj. podkarpackiego, Andrzej Chrabąszcz starosta mielecki, Bogdan Bieniek wiceprezydent Mielca, Janusz Zakręcki prezes PZL-Mielec, Roman Jakim przewodniczący Krajowej Sekcji Przemysłu Lotniczego "S", Marian Kokoszka przewodniczacy "S" PZL-Mielec i Wojciech Buczak, szef rzeszowskiej "S". 
 
Uczestnicy debaty podpisali wspólną deklarację w sprawie przetargu na śmigłowce dla polskiej armii o treści:
 
Posłowie, senatorowie, przedstawiciele samorządów, działacze związkowi oraz społeczni zebrani w siedzibie Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” wyrażają głębokie zaniepokojenie przebiegiem przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.
 
Wszyscy potencjalni oferenci - PZL Mielec, PZL Świdnik i Airbus Military - powinni mieć w nim zagwarantowane równe warunki przetargowe, niepreferujące żadnego z nich. W przypadku przetargu o takiej skali muszą być uwzględnione obok potrzeb armii, co oczywiste, także potrzeby polskiego przemysłu z uwzględnieniem istniejących miejsc pracy. Nie można pomijać potencjału produkcyjnego polskich zakładów, ich znaczenia dla naszego regionu, lokalnej społeczności oraz potencjału obronnego kraju. To wartości, które trzeba chronić i rozwijać. Takie jest zadanie organów państwa, w tym Ministerstwa Obrony Narodowej.
 
Zwracamy się z prośbą do Prezydenta RP, jako zwierzchnika sił zbrojnych, o objęcie szczególnym nadzorem przebiegu i realizacji przetargu na śmigłowce wielozadaniowe dla polskiej armii.
 
Oczekujemy pilnego zwołania wspólnego posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej i Komisji Gospodarki w celu przeanalizowania dotychczasowego przebiegu przetargu i bieżącej kontroli procesu zakupów sprzętu wojskowego ze środków publicznych.
Przebieg i rozstrzygnięcia przetargów na sprzęt dla Wojska Polskiego muszą uwzględniać potrzeby polskiej armii oraz interesy polskich producentów i pracowników. To jest możliwe i wykonalne.
 
Apelujemy o ochronę i rozwój potencjału naszego przemysłu lotniczego opartego na tradycji trwającej już kilka dziesięcioleci. Nie wolno zaprzepaścić tego dziedzictwa, nie wolno stawiać przeszkód na drodze jego rozwoju. 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.