Menu

Protest górniczych emerytów przed Kompanią Węglową

Kilkuset emerytów górniczych i wdów po górnikach uczestniczyło 12 listopada w demonstracji  przed siedzibą Kompanii Węglowej, protestując przeciwko uchwale zarządu spółki o odebraniu im zapisanego w Karcie Górnika prawa do bezpłatnego węgla.
 
Bronisław Skoczek, przewodniczący Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów, organizator protestu podkreślał, że świadczenie w postaci bezpłatnego węgla to uprawnienie, które emeryci nabyli podczas wieloletniej pracy w kopalniach i odebranie im tego świadczenia stanowi naruszenie prawa.  - Deputat węglowy emeryci górniczy otrzymywali w sanacyjnej Polsce, za czasów okupacji hitlerowskiej, a następnie w PRL, a teraz w wolnej Polsce próbuje się nas tego deputatu pozbawić. W perfidny sposób sięga się do kieszeni emerytów - mówił Skoczek.
 
Zaznaczył, że emeryci mają świadomość, w jak trudnej kondycji finansowej znalazła się branża i gdy w lutym zarząd podjął decyzję o czasowym zawieszeniu wypłaty części deputatu, nie było fali protestów. - Uważaliśmy, że jeżeli my zrezygnujemy z części węgla, pozwoli to uratować miejsca pracy dla młodych ludzi. Teraz jednak zarząd posunął się za daleko, w sposób jednostronny i bez konsultacji podjął uchwałę o pozbawieniu nas prawa do bezpłatnego węgla. Deputat to nie jest żaden przywilej, tylko część naszego świadczenia emerytalnego, na które ciężko przez lata pracowaliśmy - powiedział Skoczek. 
 
Dodał, że decyzja o zabraniu emerytom prawa do bezpłatnego węgla z pewnością nie zapadła bez przyzwolenia właściciela Kompanii, czyli rządu. Zapowiedział, że emeryci będą walczyć o przejęcie wypłaty deputatu przez Skarb Państwa.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.