Menu

Pielgrzymka pracowników przemysłu zbrojeniowego i lotniczego

W sobotę 27 września pracownicy zrzeszeni w dwóch Krajowych Sekcjach Branżowych: Przemysłu Zbrojeniowego i Lotniczego NSZZ „Solidarność”, pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Skarżysku – Kamiennej, do sanktuarium, które jest jedyną w Polsce wierną kopią Ostrej Bramy w Wilnie. 
 
Oprócz pracowników skarżyskiego „Mesko”, uczestniczyli w niej związkowcy „Solidarności” z wielu innych zakładów zbrojeniowych z całej Polski, m.in. z Gdyni, Gdańska, Bydgoszczy, Poznania i Warszawy. Z Radomia, Pionek, Rzeszowa, Stalowej Woli, Tarnowa, Świdnika, Nowej Dęby, czy z Gliwic i Rzeszowa.
 
Zwyczajem zbrojeniowych Pielgrzymek ( ta była 19-tą) jest – i tak było też w tym roku - to, że wśród pątników są również członkowie zarządów wielu zakładów zbrojeniowych i pracujących dla wojska W tegorocznych uroczystościach uczestniczyli też przedstawiciele władz samorządowych z prezydentem Skarżyska – R. Wojcieszkiem oraz parlamentarzyści PiS. Obecni byli również członkowie władz zakładowych i regionalnych związku z szefem świętokrzyskiej „Solidarności” - Waldemarem Bartoszem i przewodniczącym regionu gdańskiego – Krzysztofem Doślą. Pielgrzymem honorowym był szef „Solidarności Piotr Duda.
 
Centralnym punkt Pielgrzymki była uroczysta msza św. koncelebrowana, której przewodniczył bp. pomocniczy diecezji opolskiej  - P. Stobrawa, który wygłosił homilię. Koncelebrantami byli ks. kanonik Cz. Banaszkiewicz z żoliborskiego sanktuarium św. S. Kostki, i ks. prałat  J Karbownik - kustosz skarżyskiego sanktuarium. Podczas Mszy św. za wstawiennictwem MB Miłosierdzia – patronki sanktuarium i św. Michała Archanioła - patrona zbrojeniówki, modlono się o pokój na świecie oraz w intencji Ojczyzny i „Solidarności” a także pracowników zbrojeniówki. Obecność ks. Banaszkiewicza - przyjaciela ks. J. Popiełuszki  nie była przypadkowa, a to za sprawą niecodziennego wydarzenia, czyli ceremonii wprowadzenia do skarżyskiego sanktuarium Relikwii Błogosławionego Księdza J. Popiełuszki, ogłoszonego dekretem papieskim Patronem „Solidarności”. Wprowadzonym   Relikwiom towarzyszył obraz z podobizną błogosławionego kapłana. 
 
Fundatorem zarówno obrazu jak i relikwiarza jest Krajowa Sekcja Pracowników Przemysłu Zbrojeniowego, za co jej przewodniczącemu – S Głowackiemu, oraz za trud organizacji całej pielgrzymki dziękował kustosz sanktuarium ks. J Karbownik. Pielgrzymka zakończyła się aktem zawierzenia i oddania w opiekę Matce Bożej Miłosierdzia, pracowników zakładów przemysłu zbrojeniowego i lotniczego. 
 
www.solidarnosc-swietokrzyska.pl
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.