Menu

Porozumienie w sprawie kopalni Kazimierz-Juliusz

Przedłużenie żywotności kopalni, gwarancja pracy w Katowickim Holdingu Węglowym na warunkach takich samych, jak inni pracownicy Holdingu oraz uregulowanie kwestii mieszkań zakładowych – to najważniejsze zapisy porozumienia zawartego nad ranem 28 września pomiędzy związkami zawodowymi oraz przedstawicielami KHW i strony rządowej.
 
Zgodnie porozumieniem podpisanym po blisko 12 godzinach negocjacji decyzja o zamknięciu kopalni Kazimierz-Juliusz 30 września została wycofana. Zamiast tego zakład trafi do Spółki Restrukturyzacji Kopalń, wydobycie będzie stopniowo wygaszane aż do całkowitego wyczerpania złoża – cytat dominik.
 
Pracownicy Kazimierza-Juliusza od pierwszego października przejdą do Katowickiego Holdingu Węglowego. Zostaną zatrudnieni na takich samych warunkach, jak pozostali pracownicy KHW. Część z nich zostanie od razu skierowana do pracy w innych kopalń i zakładów, pozostali będą nadal świadczyć pracę w Kazimierzu-Juliuszu.
 
Delegacja rządowa zobowiązała się również do wprowadzenia zmian w prawie umożliwiających przejęcie Kazimierza-Juliusza przez SRK. W tym celu ma zostać znowelizowana ustawa o funkcjonowaniu górnictwa na lata 2008-2015. Sejm ma się zająć nowelizacją już w przyszły wtorek. SRK ma również zostać dokapitalizowana kwotą 100 mln zł.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.