Menu

Górnicy dostaną zaległe wypłaty?

W ciągu najbliższych kilku dni zaległa część wynagrodzeń za sierpień powinna znaleźć się na kontach pracowników KWK Kazimierz-Juliusz - obiecał prezes kopalni Krzysztof Kurak podczas spotkania z załogą 25 września. W zakładzie trwa podziemny protest rotacyjny. 
 
- Pan prezes powiedział, że kopalnia ma na kontach środki na zaległe wypłaty, ale konta te są zajęte przez komorników i teraz trwają starania, aby te pieniądze zostały odblokowane. Przyznał jednak, że nie jest w stanie na sto procent zagwarantować, że zaległe wypłaty rzeczywiście zostaną nam wypłacone w najbliższym czasie - poinformował Paweł Drozdowski z zakładowej Solidarności.
 
Podczas spotkania prezesa Kuraka z załogą pojawił się również wątek przedłużenia procesu likwidacji kopalni. – Prezes oznajmił, że prowadzone są rozmowy dotyczące zmiany sposobu wygaszenia kopalni i powierzenia tego zadania Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Jednak nie przedstawił żadnych szczegółów związanych z takim rozwiązaniem - mówił Drozdowski.
 
Zdaniem związkowców stopniowe wygaszanie wydobycia, byłoby zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od natychmiastowej likwidacji kopalni. - Każda inna opcja byłaby lepsza niż to co w tej chwili robi KHW, ale czekamy na więcej konkretnych informacji ze strony prezesa, dopiero wtedy będziemy mogli się do nich odnieść - podkreśla Grzegorz Sułkowski, szef „S” w kopalni Kazimierz-Juliusz.     
 
Górników z Kazimierza-Juliusza zbulwersowała wypowiedź prezesa Kuraka dotycząca pożyczki, która w październiku miałaby zostać wypłacona tym pracownikom sosnowieckiej kopalni, którzy zatrudnią się  w strukturach Katowickiego Holdingu Węglowego. Związkowcy zaznaczają, że nie do przyjęcia jest propozycja, aby pracownikom zamiast terminowej wypłaty należnego wynagrodzenia oferować pożyczkę. - Miałaby ona zostać wypłacona około 10 października, a następnie  miałaby być potrącana z kolejnych wynagrodzeń za pracę w KHW.  Pan prezes powiedział, że wypłata za wrzesień stanie się roszczeniem wobec kopalni. To tak jakby przyznał: Pracujcie za darmo, potem będziecie się sądzić - komentuje Grzegorz Sułkowski.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.