Menu

17 września manifestacja w obronie górników z Kazimierza-Juliusza

W środę 17 września ulicami Sosnowca i Katowic przejdzie manifestacja w obronie pracowników kopalni Kazimierz-Juliusz. Taka decyzja zapadła podczas masówki zorganizowanej 12 września  w sosnowieckiej kopalni.

- W głosowaniu podczas porannej masówki z udziałem całej załogi, 100 proc. pracowników poparło przeprowadzenie akcji protestacyjnej. W środę zabierzemy swoje rodziny i wyruszymy z Sosnowca do Katowic pod siedzibę Katowickiego Holdingu Węglowego i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego - powiedział po masówce Grzegorz Sułkowski, szef Solidarności w kopalni Kazimierz-Juliusz.
 
Oprócz pracowników Kazimierza-Juliusza oraz ich rodzin w demonstracji mają wziąć udział górnicy z innych kopalń, a także pracownicy innych zakładów i branż z całego regionu. - To będzie protest nie tylko w sprawie Kazimierza-Juliusza, ale w obronie całego polskiego górnictwa. Dzisiaj likwidują nas,  jutro to będzie lawina - podkreśla.
 
Jeszcze 11 września górnicy z sosnowieckiej kopalni nie wykluczali, że akcja protestacyjna może rozpocząć się w tym zakładzie znacznie wcześniej. Napięcie panujące wśród pracowników dodatkowo potęgował fakt, że na ich konta nie wpłynęła zaległa wypłata za sierpień, która powinna zostać wypłacona do 10 września. Ostatecznie 11 września późnym popołudniem górnicy otrzymali część należnych im pieniędzy.  - Dostaliśmy połowę wypłaty, choć do pracowników, którzy mają konta w innych bankach, przelewy dotrą dopiero dzisiaj. To nieco uspokoiło ludzi, ale kopalnia wciąż przypomina beczkę prochu - mówi Sułkowski.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.