Menu

„Świadczenie rozłąkowe” kompromisem między transportowcami, a pracodawcami?

„Świadczenie rozłąkowe” miałoby łączyć w sobie funkcję diety i ryczałtu. Byłby to kompromis pomiędzy związkowcami z Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”, a firmami transportowymi. Takie wstępne rozwiązanie zaproponowano podczas spotkania w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. 

Spotkanie odbyło się 9 września 2014r pod przewodnictwem Sekretarza Stanu Zbigniewa Rynasiewicza. Dotyczyło m.in. niekorzystnego dla pracodawców orzeczenia Sądu Najwyższego zgodnie z którym, kierowcy mają prawo domagać się ryczałtu za noclegi w trakcie podróży. Dla firm transportowych takie orzeczenie mogłoby oznaczać bankructwo, bo kierowcy, zgodnie z prawem, mają prawo żądać zaległych ryczałtów za noclegi do trzech lat wstecz. 
 
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele resortu Ministra Finansów, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Głównego Inspektora Pracy i cztery organizacje pracodawców tj.  ZMPD,  Ogólnopolski Związek Pracodawców Transportu Drogowego, Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji oraz Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska.
 
KSTD reprezentowali Barbara Surdykowska z Biura Eksperckiego Komisji Krajowej, Gerard Skroński sekretarz KSTD i Tadeusz Kucharski Przewodniczący KSTD. 
 
Departament Transportu Drogowego przygotował dwa warianty do zmian w ustawie o czasie pracy kierowców dotyczące diet i ryczałtów oraz wstępną wersję rozporządzenia do tej ustawy. Jeden z wariantów zakłada wprowadzenie tzw. świadczenia rozłąkowego łączącego w sobie funkcję diety i ryczałtu. – To ciekawe rozwiązanie, bo wówczas ustalona zostałaby jedna wspólna stawka, którą roboczo nazwano „świadczeniem rozłąkowym”. Jak wiadomo diety i ryczałty są różne w różnych krajach – wyjaśnia Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność”.
 
Kucharski jest bardzo zadowolony z przebiegu spotkania. - Rada KSTD dziękuje Ministrowi Rynasiewiczowi za to, że jako pierwszy Minister po wieloletniej przerwie rozmawia ze stroną związkową o problemach w transporcie drogowym  i reaguje w sposób merytoryczny na nieprawidłowości wynikające z zaniedbań dotyczących tego obszaru gospodarki. Szczególnie wartościowe były słowa Ministra wskazujące na potrzebę zawarcia układu zbiorowego pracy w branży transportowej – wyjaśnia. 
 
-  Należą się również słowa uznania dla przedstawicieli przewoźników obecnych na spotkaniu. Po raz pierwszy dyskusja miała merytoryczny charakter bez zbędnych utarczek słownych  i oskarżeń pod adresem związków zawodowych. Było powszechne zrozumienie tematu i zgoda co do zasady, że jest problem i że należy poprawić warunki pracy kierowców zawodowych jak również przewoźników a zmiany te należy dokonać w jak najszybszym terminie bez zbędnej zwłoki. Wszyscy byli zgodni, że zmiany w transporcie drogowym wymagają rozwiązań systemowych tak aby ustrzec się przed podobnymi problemami w przyszłości – dodaje. 
 
Krajowa Sekcja Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność” ma dwa tygodnie na wniesienie uwag i propozycji kwotowych do przedstawionych projektów. 
 
aja
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.