Menu

Falstart konsultacji programu naprawczego Kompanii

Zarząd Kompanii Węglowej miał we wtorek 2 września rozpocząć konsultacje planu naprawczego spółki  ze związkami zawodowymi. - Zamiast startu konsultacji, mieliśmy falstart. Rozmowy trwały wiele godzin, ale faktyczne konsultacje się nie rozpoczęły, bo plan, który nam dzisiaj zaprezentowano, w wielu zasadniczych elementach różni się od dokumentu, który przekazano związkom zawodowym i Radzie Pracowników w połowie sierpnia - poinformował Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności.

Już na samym początku rozmów atmosfera była gorąca, bo tuż przed spotkaniem przedstawiciele związków zawodowych otrzymali informację, że prezes Kompanii rozesłał do dyrektorów kopalń spółki pismo, w którym nakazał począwszy od sierpnia aż do końca roku ograniczyć o 50 proc. premie wszystkim pracownikom administracyjnym. - Takie postępowanie prezesa łamie  ustawę o związkach zawodowych, łamie obowiązujące w Kompanii porozumienia i regulaminy. Zażądaliśmy wyjaśnień i natychmiastowego wycofania się z tej decyzji - powiedział Jarosław Grzesik.
 
Ogłoszona została przerwa w spotkaniu, a prezes udał się na konsultacje z prawnikami. - Po przerwie poinformował, że ma dwie rozbieżne opinie prawników na temat tego, czy taka decyzja jest zgodna z prawem. Powiedział, że wobec tego potrzebuje więcej czasu na konsultacje i do piątku poinformuje stronę społeczną, czy się wycofuje z decyzji o obcięciu premii, czy też nie - dodał Grzesik.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.