Menu

Spanie w kabinie to nie bezpłatny nocleg. Jest uzasadnienie uchwały

Spanie w kabinie to nie bezpłatny nocleg. Jest uzasadnienie uchwały fot. sxc.hu

„Zapewnienie pracownikowi - kierowcy samochodu ciężarowego odpowiedniego miejsca do spania w kabinie tego pojazdu podczas wykonywania przewozów w transporcie międzynarodowym nie stanowi zapewnienia przez pracodawcę bezpłatnego noclegu (…) – czytamy w uzasadnieniu  do uchwały Sądu Najwyższego ws. ryczałtów za noclegi dla kierowców.

- Wreszcie pojawiło się tak długo oczekiwane przez pracodawców uzasadnienie do uchwały siedmiu sędziów Sądu Najwyższego w sprawie ryczałtów za noclegi dla kierowców – tłumaczy Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność.- Pracodawcy liczyli, że będą się mogli zakwestionować tą uchwałę byle tylko wykpić się od płacenia, ale jest ona jak najbardziej słuszna i zasadna. Oczywiście pracodawcy tak łatwo nie pozostawią tego tematu ale to uzasadnienie zamyka pewien etap dyskusji i dywagacji – dodaje. 
 
Przypomnijmy, jeden z kierowców domagał się od pracodawcy wypłacenia blisko 44 tys zł z tytułu niewypłaconych ryczałtów za noclegi w okresie od czerwca 2007 r do marca 2009r. Swoich praw dochodził przed sądem pracy. Sąd Najwyższy przyznał kierowcy rację i orzekł, że należy mu się oprócz diet zagranicznych również i zwrot kosztów noclegów. 
 
aja
 
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.