Menu

To była perełka wśród polskich zakładów

W 2010 roku z okazji 200. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora wyprodukowana została specjalna, limitowania seria fortepianów opatrzonych logo Calisia. Mało kto jednak wie, że instrumenty powstały w Chinach, bo słynna polska fabryka przestała istnieć 3 lata wcześniej.

Fabryka Fortepianów i Pianin Calisia w Kaliszu nigdy nie była wielkim zakładem przemysłowym i nie zatrudniała kilku tysięcy pracowników. Mimo to ta niewielka firma przez 130 lat tworzyła markę znaną na całym świecie. Instrumenty powstające w Kaliszu chwalili światowej sławy muzycy tacy jak: Artur Rubinstein, Krystian Zimerman czy Halina Czerny-Stefańska. Kaliską fabrykę wielokrotnie wyróżniano na międzynarodowych ekspozycjach. Jeszcze przed pierwszą wojną światową zakład zdobywał prestiżowe nagrody na targach w Warszawie, Londynie, Paryżu i Wilnie. Chlubą firmy była produkcja renomowanych instrumentów klawiszowych, wśród których znajdowały się stylowe modele. Jeden z takich instrumentów, wykonany na specjalne zamówienie, został wysłany w 1939 roku na wystawę do Nowego Jorku. Zakład specjalizował się również w renowacji fortepianów i pianin, które docierały do Kalisza ze wszystkich kontynentów. Do dzisiaj w tym mieście działa Technikum Budowy Fortepianów. Jest to jedyna taka szkoła w Europie i jedna z trzech na świecie.
 
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.