Menu

Spanie w kabinie to nie bezpłatny nocleg. Korzystny wyrok SN

Spanie w kabinie to nie bezpłatny nocleg. Korzystny wyrok SN fot.sxc.hu

Miejsce do spania w kabinie samochodu nie oznacza zapewnienie bezpłatnego noclegu kierowcom w transporcie międzynarodowym – orzekł Sąd Najwyższy. Zgodnie z wyrokiem, kierowcy mają prawo domagać się ryczałtu za noclegu w trakcie podróży. 

Orzeczenie ma związek ze sprawą jednego z kierowców, który domagał się od pracodawcy wypłacenia blisko 44 tys zł z tytułu niewypłaconych ryczałtów za noclegi w okresie od czerwca 2007 r do marca 2009r. Swoich praw dochodził przed sądem pracy. Sąd Najwyższy przyznał kierowcy rację i orzekł, że należy mu się oprócz diet zagranicznych również i zwrot kosztów noclegów. 
 
Do tej pory kierowcom do wypoczynku w trakcie podróży musiało wystarczyć łóżko w  kabinie samochodowej. Sąd nie zgodził się z takim rozwiązaniem, a w uzasadnieniu, że „stworzenie  kierowcy przez pracodawcę możliwości spędzania nocy i snu w kabinie samochodu nie oznacza zapewnienia pracownikowi bezpłatnego noclegu w pojęciu  9 ust. 4 wyżej wymienionego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r”. Według Sądu, takie warunki snu mogą być „miejscem  do chwilowego odpoczynku  - np. wtedy, gdy kierowca powinien zrobić obowiązkową przerwę w prowadzeniu pojazdu, gdy stoi kilkanaście albo kilkadziesiąt godzin w kolejce do odprawy granicznej, gdy samochód ulegnie awarii w drodze i konieczne jest oczekiwanie na pomoc drogową  - ale nie dla celów regularnego nocnego wypoczynku, mającego zapewnić pełną regenerację sił fizycznych i psychicznych kierowcy samochodu ciężarowego w transporcie  międzynarodowym”. 
 
Wyrok z radością przyjął Tadeusz Kucharski, przewodniczący Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „Solidarność. – Od lat walczymy o godne warunki pracy dla kierowców. Nie może być tak, że kierowca zmęczony w upale np. gdzieś w Hiszpanii ma godnie wypocząć na leżance w samochodzie. Nie może włączyć klimatyzacji bo to spalanie i koszty, nie może otworzyć drzwi, bo musi pilnować samochodu, nie może też postawić auta na parkingu strzeżonym, bo to koszt za które nikt nie zapłaci. Dlatego traktujemy wyrok jako krok w dobrą stronę, chociaż mamy świadomość, że pracodawcy będą robić wszystko, by ten przepis obejść – tłumaczy.  
 
Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego zapadła 12 czerwca 2014 r.
 
aja
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.