Menu

Dłużej nie możemy już czekać. Pracownicy ENEA strajkują

Związki zawodowe działające w ENEA wspólnie ogłosiły 10 marca br. pogotowie strajkowe. Wczoraj pracownicy Grupy Kapitałowej ENEA w Poznaniu rozpoczęli strajk. Komisja Międzyzakładowa NSZZ „Solidarność” ENEA podjęła się funkcji organizatora akcji protestacyjnej.
 
Związkowcy zarzucają pracodawcy, że prowadzi pozorowany dialog społeczny, stosuje politykę faktów dokonanych. Pracownicy są przenoszeni bez zawarcia porozumień zbiorowych. W spółkach wprowadzane są zmiany organizacyjne niezgodne z zawartymi porozumieniami zbiorowymi. "Prowadzone przez Pracodawców w Grupie ENEA, na polecenie Właściciela, czyli Zarządu ENEA SA, działania polegające na tworzeniu Centrum Usług Wspólnych, które polegają na zmuszaniu, pracowników z poszczególnych spółek tworzących Grupę ENEA, wbrew ich woli, do przechodzenia do spółki ENEA Centrum. Działania te noszą wszelkie znamiona terroru w miejscu pracy, polegającego na wywieraniu nieuprawionego nacisku na pracowników w celu wymuszenia na nich decyzji o dobrowolnym przejściu do nowego pracodawcy" - czytamy w wydanym przez protestujących biuletynie. 
 
Prezydium KM "Solidarność' wystąpiło do Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” oraz do Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” o udzielenie poparcia dla prowadzonej akcji protestacyjnej. 
 
"Dalsze bierne przyglądanie się, jak pracodawcy łamią prawo, wprowadzając na siłę projekt CUW doprowadzi do nieodwracalnych zmian w Grupie ENEA. Wielokrotne próby załagodzenia sporu, nie przyniosły spodziewanego efektu w postaci zawarcia porozumienia w sprawie przenoszenia Pracowników do ENEA Centrum. Dłużej nie możemy już czekać na to, by pracodawcy zaczęli respektować wcześniej zawarte porozumienia i liczyć się ze zdaniem Pracowników"- piszą związkowcy.
 
– Walczymy o nasze miejsca pracy. Bo zarząd spółki nie chce z nami zawrzeć porozumienia, które gwarantowałoby pracownikom zatrudnienie do 2018 r. Natomiast przyjął strategię otwarcia Centrum Usług Wspólnych, co w praktyce będzie oznaczało – jak szacujemy – utratę pracy dla prawie 30 procent z dotychczas zatrudnionych w lokalnych biurach obsługi klientów, działach IT, księgowości oraz działu HR – obsługi pracowniczej – tłumaczy Krzysztof Nawrocki, przewodniczący KZ NSZZ „Solidarność” Enea Szczecin.
 
W dniach w dniach 26 - 27 marca zostanie przeprowadzone wśród pracowników referendum strajkowe. Wyniki zdecydują o dalszych formach protestu. 
 
hd
Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.