Logo
Wydrukuj tę stronę

Drugi pakiet trzeba odrzucić. Apel do europosłów

Drugi pakiet trzeba odrzucić. Apel do europosłów
Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz i przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ Solidarność Kazimierz Grajcarek zaapelowali do polskich eurodeputowanych o podjęcie działań mających na celu odrzucenie przez Parlament Europejski tzw. drugiego pakietu klimatycznego.
 
Drugi pakiet to przygotowany przez Komisję Europejską dokument pt.  „Ramy polityczne na okres 2020-2030 dotyczące klimatu i energii”. Zawiera m. in. propozycję redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. do roku 2030 oraz zwiększenia udziału energii z odnawialnych źródeł w miksie energetycznym do 27 proc. 
 
- Wszyscy, którzy mają świadomość, że polska energetyka jest oparta głównie na węglu, powinni sobie zdawać sprawę, co ten drugi pakiet oznacza dla polskiej gospodarki. To propozycje zabójcze nie tylko dla przemysłu, ale również dla małych firm. Oznaczają utratę setek tysięcy miejsc pracy. Uderzą również w ciepłownictwo komunalne i generalnie w budżety domowe Polaków. Już dziś udział opłat za energię stanowi 10 proc. budżetu domowego przeciętnego Kowalskiego. Jest ponad dwukrotnie wyższy niż średnia unijna, która wynosi 4,5 proc. Przeforsowanie drugiego pakietu drastycznie pogłębi tę różnicę - mówi Dominik Kolorz.  
 
Przedstawiciele Solidarności zwracają uwagę, że drugi pakiet jest kontynuacją pierwszego pakietu klimatyczno-energetyczny przeforsowanego w interesie najbogatszych gospodarek UE. - Od długiego czasu ostrzegaliśmy przed skutkami unijnej polityki klimatyczno-energetycznej, która dyskryminuje biedniejsze państwa Unii Europejskiej  z Polską na czele. Paradoksalnie światowy kryzys osłabił negatywne skutki wdrożenia pierwszego pakietu, ponieważ na skutek spowolnienia gospodarczego spadło  zapotrzebowania na energię, a tym ceny uprawnień emisyjnych są obecnie kilkakrotnie niższe od pierwotnie zakładanych. Komisja Europejska postanowiła ten „błąd” naprawić i w ramach drugiego pakietu chce zwiększyć możliwość ingerowania w rynek handlu uprawnieniami emisyjnymi, czyli dać sobie możliwość administracyjnego narzucania cen, co będzie oczywiście oznaczało skokowy wzrost cen energii w krajach takich jak Polska - dodaje Kazimierz Grajcarek.     
 
W dokumencie reprezentanci związku zwrócili też uwagę na związek wydarzeń na Ukrainie z bezpieczeństwem energetycznym krajów UE. - Konflikt rosyjsko-ukraiński wyraźnie pokazał, iż dotychczasowa unijna polityka klimatyczno-energetyczna wymaga głębokiej weryfikacji. Dekarbonizacja przy jednoczesnym uzależnianiu unijnej energetyki od rosyjskich zasobów gazu i ropy to błędny kierunek. Nie ulega wątpliwości, że jednym z kluczowych elementów budowy stabilnego i bezpiecznego systemu energetycznego w Europie jest rozwój technologii węglowych. Polska ma szansę być jednym z inicjatorów i liderów budowy tego systemu - podkreślili w apelu reprezentanci NSZZ Solidarność.  
 
Apel został wysłany do wszystkich polskich eurodeputowanych w PE.  
 
Więcej na www.solidarnosckatowice.pl
Copyright © NSZZ "Solidarność" • Wszelkie prawa zastrzeżone
Projekt i wykonanie Microworks

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.