Menu

Czarny piątek w Amazonie – walka o prawa pracownicze!

Czarny piątek w Amazonie – walka o prawa pracownicze! fot. Flickr.com

Tegoroczny czarny piątek był dniem wyjątkowym. Pracownicy z całego świata z pomocą przymierza zorganizowanego przez Uniglobal, ITUC, Amnesty International, IndustriALL, Oxfam, Greenpeace oraz Progressive International rozpoczęli kampanię MakeAmazonPay. Słowa te oznaczają, że najwyższy już czas, aby Amazon we właściwy i sprawiedliwy sposób, zaczął wynagradzać swoich pracowników.

W piątek akcje protestacyjne odbyły się w całym łańcuchu dostaw Amazona: w Brazylii, Meksyku, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji, Belgii, Niemczech, Luksemburgu, Włoszech, Polsce, Indiach, Bangladeszu, Filipinach i Australii. W liście do właściciela Amazona reprezentanci pracowników i społeczeństwa obywatelskiego wskazują, że podczas pandemii Covid-19 Amazon stał się korporacją wartą biliony dolarów, a Jeff Bezos stał się pierwszą osobą w historii, która zgromadziła 200 miliardów dolarów osobistego majątku. W tym samym czasie pracownicy Amazona stali na pierwszej linii frontu ryzykując swoje życie w czasie epidemii. Ich warunki pracy i zasady wynagradzania są nieakceptowalne.

W Niemczech około 2500 pracowników Amazon zastrajkowało żądając lepszych warunków pracy. Działania strajkowe organizował związek Ver.di. Amazon zatrudnia w Niemczech 16 000 pracowników i około 10 000 pracowników sezonowych więcej w okresie świątecznym.

Wszystkie związki zawodowe z całego świata muszą prowadzić wspólne działania, ponieważ tylko w taki sposób jest możliwym osiągnięcie sukcesu. NSZZ Solidarność uczestniczy w kampanii MakeAmazonPay. Zachęcaliśmy pracowników firmy Amazon aby w dniu 27 listopada oddawali krew- podkreśla Przewodniczący NSZZ Solidarność w Amazon Grzegorz Cisoń.

Prowadzimy obecnie akcję 2000 zł dla każdego, której celem jest uzyskanie dodatkowego świadczenia dla pracowników za okres pracy w okresie pandemii przy wzmożonej świątecznej sprzedaży. Domagamy się uczciwego traktowania pracowników, szacunku dla środowiska naturalnego oraz ukrócenia praktyk, dających możliwości płacenia bliskich zeru podatków. Takie działania są nieludzkie i prowadzą do maksymalnego zubożenia społeczeństwa – dodaje Przewodniczący.

Spółka Amazon Fulfillment Poland działa w Polsce od siedmiu lat i zarządzała siedmioma centrami logistycznymi: w Poznaniu, Wrocławiu, Sosnowcu, Bielanach Wrocławskich, okolicach Szczecina, w Okmianach (w okolicach Legnicy i Bolesławca) oraz Pawlikowicach koło Pabianic. W lutym 2020 r.  otworzono ósme, największe centrum logistyczne (o powierzchni ponad 210 tys. metrów kwadratowych) w Gliwicach. Spółka zatrudnia w Polsce około 15 tyś. pracowników oraz około 10 tyś. dodatkowych pracowników sezonowych w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

bs

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.