Menu

Solidarność w Zagłębiu Miedziowym z perspektywy 40-lecia

Solidarność w Zagłębiu Miedziowym z perspektywy 40-lecia fot. W.Obremski

W Centrum Kultury „Muza” zorganizowano sesję popularno-naukową: „Solidarność w Zagłębiu Miedziowym z perspektywy 40-lecia”. Honorowym gościem spotkania z działaczami Solidarności i dawnymi opozycjonistami była marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek.

Z uwagi na panującą epidemię koronawirusa, udział w sesji był mocno ograniczony. Na dużą salę „Muzy” weszło tylko kilkadziesiąt osób. Wśród nich byli m.in. parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości, Ewa Szymańska oraz Wojciech Zubowski, związkowcy Solidarności z przewodniczącym  Zarządu Regionu Zagłębie Miedziowe NSZZ  „Solidarność” Bogdanem Orłowskim na czele. Zebranych gości naukowej konferencji przywitał Bogdan Orłowski. – Jesteśmy jako członkowie NSZZ Solidarność dumni ze swoich czynów. Ale jesteśmy pełni pokory zbudowanej na empatii do drugiego człowieka, do postrzegania, że nasza codzienna praca jest zobowiązaniem i troska o nasze słabsze koleżanki i kolegów, którzy potrzebują wsparcia w swoich miejscach pracy. Przyświeca nam cel, który dzięki Janowi Pawłowi II, jednemu ze współzałożycielowi Solidarności – zawdzięczamy, że prawidłowo postrzegamy znaczenie nazwy Solidarność - mówił.

Z kolei Marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek  tak wspominała narodziny wielkiego ruchu społecznego, jaką była Solidarność. – Doskonale pamiętam rok 1978 i wybór Polaka, Karola Wojtyły, na papieża. Wtedy wiedzieliśmy i czuliśmy bardzo mocno, że coś musi się zmienić. Tak bardzo chcieliśmy tych zmian, nie wiedzieliśmy jeszcze wtedy, dokąd one nas mogą zaprowadzić, ale wiedzieliśmy, że coś się musi stać. Mieliśmy za sobą kogoś potężnego – Ojca Świętego, Polaka, wielkiego patriotę, który dodawał nam sił i wiary. Nadchodziło coś, czego nie potrafiliśmy jeszcze określić, ale co czuło się w powietrzu. I przyszedł sierpień 1980 roku i wtedy już wiedzieliśmy, z czym mamy do czynienia – mówiła podczas wystąpienia marszałek Sejmu, Elżbieta Witek.

W części merytorycznej wykłady wygłosili m.in. prof. Włodzimierz Suleja, autor publikacji poświęconej Solidarności na Dolnym Śląsku oraz Łukasz Sołtysik z wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Podczas spotkania zaprezentowano III i IV tom Encyklopedia Solidarności, w których opisanych jest wielu działaczy Solidarności z Regionu Zagłębie Miedziowe. Na zakończenie sesji  Marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek złożyła kwiaty pod Pomnikiem Pamięci Ofiar Lubina ‘82.

Zagłębie Miedziowe

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.