Menu

XV Forum Ekonomiczne Młodych Liderów

XV Forum Ekonomiczne Młodych Liderów www.prezydent.pl

Kluczowym jest, aby młodym uświadamiać jak ważna jest wiedza na temat związków zawodowych. Związki nie są złem koniecznym. Związki istnieją po to, aby ulepszać miejsce pracy w którym jesteśmy zatrudnieni – mówił w trakcie Ekonomicznego Forum Młodych Liderów Przewodniczący Krajowej Sekcji Młodych Maciej Tyczyński.

On-line, ale jak każdego roku przy okazji Forum Ekonomicznego, odbyło się Ekonomiczne Forum Młodych Liderów – wydarzenie które gromadzi młodych ludzi z całej Europy, by dyskutować o wyzwaniach, które przed nami stoją. W tym roku Forum odbywało się pod hasłem „solidarność młodego lidera - kompetencje jutra”. Słowo „solidarność” nie pojawia się tu przez przypadek, a to za sprawą tego, że konferencja w dużej części nawiązywała do 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność”. Dlatego też rozmawiano o różnych wymiarach solidarności, szczególnie biorąc pod uwagę sytuację w jakiej znalazły się gospodarki i społeczeństwa całego świata. Mówiono o solidarności międzyludzkiej, ponadnarodowej i o solidarności jako spoiwie dla budowania lepszej przyszłości. W wielu wypowiedziach nawiązywano do historii NSZZ „Solidarność” i podkreślano, że wydarzenia z przeszłości, które doprowadziły do obalenia komunizmu mogą stanowić inspirację do pracy na rzecz lepszego jutra.

W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych gości z Prezydentem RP Andrzejem Dudą na czele. Wywiadu na potrzeby wydarzenia udzielił również Przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda, a historię NSZZ „Solidarność” przedstawił uczestnikom Zastępca Przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz. Ponadto, w poszczególnych dyskusjach, czy to w roli panelistów, czy też moderatorów, brali udział członkowie Krajowej Sekcji Młodych NSZZ „Solidarność”.

 – Każde nasze działanie powinno być działaniem dla dobra wspólnego. I to chciałbym wskazać, jako najistotniejsze przesłanie 40-lecia Solidarności – mówił Prezydent Andrzej Duda. – Próbujcie włączać się w bieg spraw, także w Polsce i bierzcie sprawy w swoje ręce, nabierajcie doświadczenia, słuchając starszych liderów, bądźcie pewni siebie, ale i skromni – przekonywał. Prezydent przypomniał, że ruch Solidarność, który obchodzi swoje 40-lecie jest wielkim symbolem odzyskania przez Polskę prawdziwej niepodległości, suwerenności. Wskazywał, że w samej nazwie „solidarność” zawiera się istota tego, w jaki sposób powinniśmy myśleć i w jaki sposób młodzi powinni patrzeć na politykę. Jak zaznaczył, receptą na rzetelną, uczciwą politykę jest solidarność – rozsądna troska o dobro wspólne, myślenie o drugim człowieku.

NSZZ „Solidarność” był oficjalnym partnerem Forum. Partnerem była spółka DOMS, a Tygodnik Solidarność oraz portal Tysol.pl zapewniły wsparcie medialne.

msz, pm

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.