Menu

V Kongres Wyzwań Zdrowotnych o osobach starszych

V Kongres Wyzwań Zdrowotnych o osobach starszych fot.pixabay.com

W formule wideokonferencji odbywa się tegoroczny V Kongres Wyzwań Zdrowotnych. Jedna z sesji poświęcona została sytuacji osób starszych: „Czy Polska jest przygotowana na starość”. Katarzyna  Zimmer-Drabczyk zwraca uwagę, że w Rynku Zdrowia ukazał się artykuł poświęcony tej dyskusji zatytułowany bardzo trafnie: Epidemii nie przewidzieliśmy, ale starzenie się – już tak. Mimo to nadal robimy zbyt mało.

Przedstawiciel Narodowego Funduszu Zdrowia podkreślił, że jeszcze przez rok będzie funkcjonować sieć szpitali w obecnej formule, a więc jest to czas aby zastanowić się czy nie premiować szpitali za jakość opieki nad seniorami. Rok czasu to wbrew pozorom nie długi okres na przygotowanie faktycznych zmian uważa ekspertka.   

Zdaniem NFZ  domowa opieka długoterminowa to przyszłość - opracowanie jej standardów i wycen powinno zacząć się już teraz , bo inaczej zapowiedzi zmian pozostaną tylko zapowiedziami podkreśla Drabczyk. Niestety podzielam opinię Rzecznika Praw Pacjenta, że dostęp szczególnie osób starszych, chorych do opieki zdrowotnej na początku pandemii był bardzo ograniczony. Pomoc jak to określił ponadstandardowa w tak trudnym okresie powinna być świadczona właśnie na rzecz seniorów.

Zastępca RPP zwrócił także uwagę, że opieka geriatryczna powinna być największym wyzwaniem ,ale polityka senioralna nie może ograniczać się tylko do opieki medycznej. Równie ważna jest opieka społeczna, aktywizacja zawodowa, społeczna czy edukacyjna. Dodałabym jeszcze wzmocnienie medycyny pracy aby po zakończeniu pracy zawodowej odpoczywać a nie chorować.

Mając na uwadze sytuację w domach opieki społecznej w czasie pandemii, Rzecznik Praw Pacjenta opowiedział się za pełną spójnością systemu zarzadzania opieką społeczną i zdrowotną. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta przygotowało projekt, który zakłada swoisty nadzór RPP nad DPS-ami w zakresie dostępu pensjonariuszy do opieki zdrowotnej.

kzd
źródło. www.rynekzdrowia.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.