Menu

Porozumienie w mundurowej Solidarności!

Porozumienie w mundurowej Solidarności! fot. A.Kasprzykowski

Przedstawiciele Solidarności Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej i Policji podpisali 8 czerwca porozumienie o współpracy. – Wszędzie, poza strażakami, nasze struktury są dopiero w fazie organizacji, bo Solidarność w służbach mundurowych może działać dopiero od października ubiegłego roku. Na pewno potrzebna nam jest współpraca i wymiana doświadczeń – mówi Andrzej Kołodziejski z Solidarności Służby Więziennej, jeden z inicjatorów porozumienia.
 

Do spotkania związkowców z Solidarności służb mundurowych doszło 8 czerwca w Wiśle. Wzięli w nim udział przedstawiciele pierwszych terenowych organizacji Solidarności działających w Straży Granicznej, Służbie Więziennej i Policji, a także reprezentacja Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność. Jeszcze niedawno Solidarność mogła istnieć tylko w straży pożarnej, w pozostałych służbach był tzw. monizm związkowy.
 

– Tak naprawdę był to nie tyle monizm, co marazm związkowy. Dopiero wprowadzająca pluralizm związkowy nowelizacja ustaw o Policji, Straży Granicznej i Służbie Więziennej, która weszła w życie 27 października ubiegłego roku, pozwoliła tworzyć struktury Solidarności w naszych służbach

– tłumaczy Andrzej Kołodziejski. Dodaje, że podpisane porozumienie, choć bardzo ogólne, stwarza zręby przyszłej współpracy – wymiany doświadczeń, wspólnych działań i wystąpień.
 

– To historyczne porozumienie, bo dotąd Solidarność działała tylko w straży pożarnej. Mamy około 10 tysięcy członków i co najmniej takiej samej liczby życzę kolegom z innych służb mundurowych

– powiedział po podpisaniu porozumienia Bartłomiej Mickiewicz, szef Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność.

Porozumienie podpisali: przewodniczący Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ Solidarność Bartłomiej Mickiewicz, przewodniczący Solidarności Funkcjonariuszy i Pracowników Policji Województwa Opolskiego Krzysztof Potaczek, przewodniczący Solidarności Funkcjonariuszy Straży Granicznej w Białej Podlaskiej Tomasz Mickiewicz, przewodniczący Solidarności Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Opolskiego Rafał Mróz oraz Andrzej Kołodziejski, szef Solidarności Funkcjonariuszy i Pracowników Służby Więziennej Okręgu Katowickiego.
 

150

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.