Menu

"Głos pracownika": Bezpieczny powrót do pracy

"Głos pracownika": Bezpieczny powrót do pracy fot.pixabay.co

Państwowa Inspekcja Pracy przypomina i radzi pracodawcom, jak bezpiecznie przygotować się na powrót zatrudnionych na ich stanowiska pracy w kolejnym etapie odmrażania gospodarki. Zalecenia dotyczą szerokiego spektrum zadań.

- Powrót do pracy, w ramach kolejnych etapów odmrażania gospodarki, powinien być przede wszystkim bezpieczny

– mówiła Agnieszka Dobrodziej z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Gdańsku w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk.

Inspektorzy pracy radzą, co zrobić, by ten powrót był bezpieczny.

– W kodeksie pracy są przepisy, które dotyczą pracowników, ale i pracodawców, którzy mają obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W związku z obecną pandemią koronawirusa, pracodawcy muszą przestrzegać zasad oceny ryzyka zawodowego. Popełniają oni bowiem kluczowy błąd, gdy wyposażają pracowników w maseczki, rękawiczki i płyny dezynfekujące i myślą, że to już koniec ich obowiązków. A powinni oprócz tego wprowadzać w miejscu pracy nowe zasady, dotyczące chociażby kontaktów międzyludzkich, czy pewnej rotacji w wykonywaniu obowiązków

– podkreślała Agnieszka Dobrodziej.

Na co szczególnie powinni zwrócić uwagę pracodawcy, zapewniając swoim pracownikom bezpieczeństwo?

– Przede wszystkim pracodawca powinien powołać służby BHP i skonsultować pewne działania ze związkami zawodowymi. Kluczowa rolą powinien być także kontakt z lekarzem medycyny pracy

– wyjaśniała pracownica OIP. I dodawała, że jeśli chodzi o samych pracowników, to powinni oni przestrzegać narzuconych przez pracodawcę zasad bezpieczeństwa.
 


***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko część tematów, którymi zajmują się reporterzy Radia Gdańsk. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o godz. 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.

Audycja „Głos pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.mk

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.