Menu

Górnicy nie zawiedli. W czasie koronawirusa zorganizowali akcję krwiodawstwa

Krew jest potrzebna nieustannie w placówkach medycznych, tymczasem przez wybuch epidemii COVID – 19 ilość oddawanej krwi w ostatnim czasie zmniejszyła się w niektórych regionach kraju czterokrotnie. ludzie chorzy np. na białaczkę, podczas chemioterapii nie mogą czekać do wygaśnięcia epidemii, potrzebuję tego niezwykłego leku natychmiast.

NSZZ Solidarność w ZG Sobieski wspólnie z Klubem Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski z Jaworzna organizują comiesięczne akcje krwiodawcze od 2012 r. Cieszą się one dużym zainteresowaniem wśród załogi ZG Sobieski. Od pewnego czasu w akcjach tych uczestniczą także krwiodawcy z poza kopalni głównie mieszkańcy Jaworzna. W piątek 27 marca odbyła się trzecia w tym roku zbiórka krwi. Mimo trudnej sytuacji przed jaką postawił nas koronawirus, górnicy i tym razem nie zawiedli. Stan epidemii koronawirusa wymaga od organizatorów akcji krwiodawstwa dodatkowej mobilizacji i zabezpieczeń.

Górnicy doskonale wiedzą, jaką wartość dla ratowania ludzkiego życia ma krew, dlatego możemy liczyć na ich aktywny udział w tego typu zbiórkach. Podczas piątkowej akcji krew oddało 38 honorowych krwiodawców, zebrano jej ponad 19 litrów. Od początku roku w trzech akcjach krwiodawczych organizowanych na parkingu stołówki szybu Piłsudski krew oddało 146 osób, a Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Katowic wzbogaciła się o przeszło 66 litrów krwi.
 

- Górnicy, którzy wykonują niezwykle ryzykowny zawód doskonale rozumieją ideę dzielenia się krwią dla ratowania ludzkiego życia. Wiedzą, że w tym szczególnym okresie ważne jest odpowiedzialne zachowanie każdego z nas. Wszyscy bowiem koncentrujemy się dziś na tym, co najważniejsze, czyli ochronie zdrowia i życia 

– mówi Tomasz Cudny, prezes zarządu TAURON Wydobycie.

Akcje te nie mogły by się odbyć bez ludzi, którzy bezinteresownie pomagają w przeprowadzeniu oraz w organizacji tych przedsięwzięć. Dziękujemy Dyrekcji ZG Sobieski za pozwolenie na przeprowadzenie naszych akcji krwiodawczych na terenie ZG Sobieski, dziękujemy Pani Agacie Jasicy za pomoc w zapewnieniu miejsca dla ekipy krwiodawczej oraz krwiodawców, a także zapewnienie ciepłych i zimnych napoi. Dziękujemy służbom ochrony za zabezpieczenie miejsca dla autokaru do poboru krwi. Nie możemy zapomnieć o głównych bohaterach tych niezwykłych comiesięcznych zbiórek krwi, o samych krwiodawcach, którzy bezinteresownie oddają cząstkę siebie, aby móc pomóc anonimowym ludziom. To oni tworzą te akcje, bez nich nic by one nie znaczyły, dlatego w ich stroną kierujemy szczególne podziękowania. Bóg Wam zapłać!

Zapraszamy na kolejne akcje krwiodawcze organizowane na parkingu stołówki szybu Piłsudski przez NSZZ Solidarność w ZG Sobieski oraz Klub Honorowych Dawców Krwi przy ZG Sobieski. Najbliższa odbędzie się w piątek 17 kwietnia. Liczymy na Was, do zobaczenia.

Dział informacji KZ NSZZ Solidarność

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.