Menu

Niskie płace pracowników muzeów samorządowych

Niskie płace pracowników muzeów samorządowych wikipedia

Muzealnicy należą do jednej z najgorzej zarabiających grup zawodowych. Co prawda w 2020 roku pracownicy muzeów mogą liczyć na 10-procentową podwyżkę. Ale dotyczy ona jedynie instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na podobny wzrost wynagrodzeń nie mogą jednak liczyć pracownicy instytucji samorządowych.

- Często bywa tak, że pracownicy muzeów samorządowych, chociaż są bardzo dobrze wykształceni, posiadają unikalne umiejętności i wiedzę, to muszą konkurować o stawki z pracownikami marketów

– mówi Tomasz Fobke, dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, w audycji „Głos pracownika” na antenie Radia Gdańsk.

- Pracownicy muzeów samorządowych są świetnie wykwalifikowani chociażby z zakresu historii, czy znajomości języków obcych. Jednak nie jesteśmy w stanie konkurować z innymi branżami jeśli chodzi o proponowane stawki wynagrodzeń

– dodaje Barbara Kąkol, dyrektor Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach.

Według Andrzeja Rybickiego, przewodniczącego Krajowej Sekcji Muzeów i Instytucji Ochrony Zabytków NSZZ Solidarność, w Polsce doszło do ogromnego spłaszczenia płac w muzeach.

- Grzechem założycielskim jest ustawa o muzeach, która powstała w 1996 roku. Nałożył się na to także nowy podział administracyjny państwa. W ten sposób muzea samorządowe i narodowe znalazły różnych właścicieli. A jak wiadomo, niektóre samorządy traktowały kulturę jak piąte koło u wozu

– tłumaczy w Radiu Gdańsk Andrzej Rybicki. Solidarność muzealna już w 2016 r. przygotowała swój projekt ustawy o muzeach.

– Jednak niestety projekt trafił do zamrażarki

– wyjaśnia przewodniczący.
 
***
Chcesz wiedzieć, jakie masz prawa i obowiązki jako pracownik? Jak negocjować z pracodawcą? Jakie są tendencje na rynku pracy? Gdzie łamane są prawa pracownicze? I co wtedy zrobić? To tylko niektóre tematy, którymi zajmują się reporterzy „Radia Gdańsk”. Nowa audycja „Głos pracownika” w każdy poniedziałek o 12.30, a także na stronie www.radiogdansk.pl.
Audycja „Głos Pracownika” powstaje we współpracy z „Tygodnikiem Solidarność”.

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.