Menu

W Regionie Gorzowskim pamiętają o więzionych w stanie wojennym

Od odsłonięcia tablicy upamiętniającej internowanych i aresztowanych w stanie wojennym gorzowska „Solidarność” rozpoczęła obchody tej smutnej rocznicy.

Witając zgromadzonych przed Zakładem Karnym, przewodniczący Zarządu Regionu Waldemar Rusakiewicz stwierdził, że stan wojenny, to dla niektórych, tylko epizod z historii Polski. To coś co było i minęło.

- Dla nas tu obecnych i dla wielu, którzy stan wojenny pamiętają, to aresztowania i przemoc, wyrzucenia z pracy i szkół, tragedie rodzinne, Polska budowana na kłamstwie, to zamordowany ksiądz Jerzy Popiełuszko i zabita wolność rodząca się w Narodzie

– powiedział szef Regionu.

Stwierdził ponadto, że musimy i powinniśmy pamiętać o historii i o stanie wojennym, który był wojną z Narodem. Wspomniał o miejscach pamięci powstałych dzięki Związkowi mających przypominać czas budowania wolnej Polski po 1980 roku.

- Temu służą m.in. Biały Krzyż przy Katedrze i znajdujący się w niej obraz błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, tablica upamiętniająca pacyfikację przez ZOMO gorzowskiego Ursusa w grudniu 1981 roku, a także tablica przed którą stoimy upamiętniająca więzionych w stanie wojennym. To ważne, by zostawiać ślady historii. Historii, która jest naszym życiem, ale także, a może przede wszystkim, lekcją na przyszłość dla następnych pokoleń Polaków

– powiedział Waldemar Rusakiewicz.

Przy udziale kilkudziesięciu uczestników i pocztów sztandarowych, poświęcenia tablicy dokonał JE Ksiądz Biskup Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej Tadeusz Lityński, który przewodniczył również Mszy świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w Wawrowie, w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika. Ostatnim akcentem obchodów było spotkanie działaczy opozycji antykomunistycznej.

Wojskowy charakter miały natomiast uroczystości organizowane nieprzerwanie od kilkunastu lat w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku. Głównym celebrantem eucharystii odprawionej w intencji NSZZ „Solidarność” był ks. generał Stanisław Rospondek – kapelan Wojska Polskiego, któremu asystowali księża parafialni, na czele z miejscowym proboszczem ks. pułkownikiem Zdzisławem Palusem. Z wygłoszonej homilii ks. generała emanowała ogromna troska o Ojczyznę, umiłowanie Boga, honoru i sztandaru a ojcowski sposób bycia promieniował na obecnych w  świątyni. Podniosłą uroczystość przygotowaną profesjonalnie głównie przez nauczycieli i związkowów drezdeneckich firm rozpoczęto od Mazurka Dąbrowskiego, natomiast zakończono doskonale znaną patriotyczną pieśnią „Ojczyzno ma”.

 

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.