Menu

Konferencja "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy"

Konferencja "Solidarność: Od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy" fot.M.Żegliński

8-9 listopada w historycznej Sali BHP odbywa się konferencja naukowa organizowana przez NSZZ Solidarność i Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności pt: “Solidarność: od godności człowieka do ponadnarodowej współpracy”.
 

Znajdujemy się w Sali BHP Stoczni Gdańskiej, która pamięta podpisanie Porozumień Sierpniowych. Dziś, po blisko 40 latach z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że ta sala nie była świadkiem tak doniosłego wydarzenia, jak dzisiejsza konferencja. Serdecznie witam gości z całego świata: z Włoch, Hiszpanii, Chile i Argentyny. 

- rozpoczął Konferencję zastępca przewodniczącego Komisji Krajowej Tadeusz Majchrowicz. Następnie list od prezydenta RP Andrzeja Dudy odczytał minister Paweł Mucha.

- Pragnę serdecznie pozdrowić organizatorów i uczestników konferencji. Wyrażam wdzięczność za pielęgnowanie pamięci o wspaniałym dziedzictwie. To tutaj - w Stoczni Gdańskiej, w 1980 roku wybuchł strajk, który objął potem swym zasięgiem kolejne zakłady na Wybrzeżu. W ten sposób otworzył się przełomowy obszar naszych dziejów. Dziś Solidarność jest nie tylko symbolem wolnościowego ruchu ludzi, którzy podjęli walkę z komunizmem, ale nadal przypomina o walce o wartości pracownicze, o czym świadczy chociażby tytuł tej konferencji. Życzę, aby dzisiejsza konferencja przyniosła dobre owoce

- stwierdził w liście Andrzej Duda.

List od premiera Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.
 

Z wielkim uznaniem przyjmuje działalność Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Jestem przekonany, że tematyka podjęta przez te instytucje jest ważna dla nas Polaków, jak i społeczności międzynarodowej. Solidarność jest darem, którym powinniśmy dzielić się ze wszystkimi. Zjawisko Solidarności do dziś zadziwia i inspiruje działaczy społecznych. Jan Paweł II nieustająco przypominał o godności człowieka, jego podmiotowości wobec pracy. Praca ma wartość etyczną, bo wykonuje ją wolny człowiek. Solidarność dzięki porozumieniu i współpracy przyniosła nam wolność. To koncepcja wciąż aktualna dla współczesnego świata. 

Dzisiejsza konferencja inauguruje działalność rady naukowo-programowej. Gratuluję tej inicjatywy i dziękuję za stworzenie płaszczyzny wymiany myśli

- głosił list premiera Mateusza Morawieckiego. Następnie głos zabrał przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda, a także arcybiskup metropolita łódzki Marek Jędraszewski, czemu poświęciliśmy osobne materiały:

Czytaj więcej: Piotr Duda: W gospodarce zdominowanej przez korporacje coraz trudniej dostrzec pojedynczego człowieka

Czytaj więcej: Abp Jędraszewski: "Nie można oddzielić chrystusowego krzyża od losu człowieka pracy i jego godności"Podczas konferencji przemawiał również Metropolita Gdański abp. Sławoj Leszek Głódź. 
 

- Pragnę pogratulować tego, że dwa miesiące przed Bożym Narodzeniem, dziecię nam się narodziło, powstało Międzynarodowe Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności. Centrum zrodziło się z porozumienia Komisji Krajowej NSZZ Solidarność z Uniwersytetem Papieskim w Krakowie. Pamiętam jeszcze z czasów, gdy pracowałem w Rzymie, jak Jan Paweł II mówił, że Solidarność nie zamknie się w granicach między Odrą a Wisłą, a jej miejsce będzie także w Ameryce Południowej, będzie miało wymiar globalny i uniwersalny. Na to, żeby tak było, trzeba ludzi czasu i zdarzeń. Wszystko się jednak rozgrywa między być a mieć. Być dotyczy godności człowieka, a mieć zaspokojenia oczekiwań ludzi świata pracy. Bogu dzięki, że Solidarność wyrasta z katolickiej nauki społecznej. Gratuluje tego wszystkim przewodniczącym Solidarności. Solidarność kiedyś walczyła o wolne soboty, a stało się tak, że teraz zamiast soboty mamy wolne niedziele. Mam też nadzieje, że inne oczekiwania również zostaną spełnione. Życzę tego, żeby to dziecię, które się narodziło, rzeczywiście rozpoczęło zmianę  przyszłości

- mówił abp. Sławoj Leszek Głódź.

Po nim głos zabrał prof. Rocco Buttiglione.

- Jest to dla mnie ogromne przeżycie, móc mówić tu przed państwem, w tej historycznej Sali BHP. W czasie jednej podróży Jana Pawła II, 2 czerwca 1979 roku, powiedział, że nie można zrozumieć, bądź odczytać historii Polski bez tego fundamentalnego kryterium, jakim jest krzyż Chrystusa. Tylko w świetle krzyża można rozumieć historię. Polska się przekształci w ziemię świadectwa szczególnie ważnego. Dlaczego Duch Święty wybrał syna polskiej ziemi? Czy to nie oznacza, że Polacy mają szczególną rolę do odegrania?

Ale walka o prawa pracownicze to nie tylko historia. Obecnie polscy pracownicy, ale też pracownicy z całego świata potrzebują ochrony, potrzebują związków zawodowych, potrzebują tego ruchu robotniczego, który po etapie marksistowskim musi być nowy, inny niż kiedyś, zawiązany z nowych idei. Należy sformułować nowe przesłanie, które mogłoby służyć Kościołowi na całym świecie i całej ludzkości. Musimy myśleć o gospodarce w służbie człowieka. Polacy mają duże doświadczenie, jeśli chodzi o ruchy robotnicze. Istotna jest więc idea nowej gospodarki, która pozwoli nam na postawienie gospodarki w służbie człowieka i narodów. Związki zawodowe na całym świecie tracą siły, przez to że nastąpiła globalizacja. Pracownicy apelują o przestrzeganie ich praw, a w tym czasie ich kapitał przemyka do innego kraju. Potrzebujemy zjednoczenia, potrzebujemy światowego ruchu robotniczego, dzięki któremu można, by zaprząc gospodarkę w służbę człowieka

- mówił.

Konferencja rozpoczęła się mszą św. w Bazylice Św. Brygidy w Gdańsku. Na uroczystej inauguracji wystąpili: Piotra Duda przewodniczący NSZZ “Solidarność”, Metropolita Krakowski JE abp Marek Jędraszewski, Metropolita Gdański JE abp. Sławoj Leszek Głódź oraz prof. Rocco Buttiglione.

W konferencji wzięli udział m.in. członkowie Rady Naukowo-Programowej Międzynarodowego Centrum Badań nad Fenomenem Solidarności z Polski, Włoch, Hiszpanii, Chile a także z Argentyny.

 

 

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.