Menu

Pluralizm związkowy w Służbie Więziennej. Na Śląsku powołano „Solidarność”!

Do Służby Więziennej na Śląsku wkroczyła „Solidarność”. Dzień po wejściu w życie zmian w przepisach o służbach mundurowych powstała tam Międzyzakładowa Organizacja NSZZ „S”. Jej przewodniczący Andrzej Kołodziejski w rozmowie z portalem tvp.info podkreślił, że jego celem od dłuższego czasu było przełamanie monopolu związkowego i w końcu udało się to osiągnąć.

Pomogła w tym ustawa zaproponowana przez prezydenta Andrzeja Dudę, która weszła w życie 27 października. Zmiany dotyczą ustaw o Policji, Straży Granicznej oraz Służby Więziennej. Dotychczas w tych służbach funkcjonował tzw. „monopolizm związkowy”.

– Pracownicy służby więziennej w końcu będą mieć wybór, którego do tej pory nie mieli – ocenia Kołodziejski. „Solidarność” obecnie buduje struktury, a do śląskiego oddziału mogą dołączyć organizacje z kolejnych województw.

– W państwie demokratycznym mamy pluralizm polityczny, teraz będziemy mieć także pluralizm związkowy – dodaje Kołodziejski. O „przełamanie monopolu” szefostwo NSZZ „Solidarność” – mimo sprzeciwu części środowiska – walczyło zresztą od dłuższego czasu.

Śląska „Solidarność” obejmie 14 placówek penitencjarnych: Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Katowicach, Zakład Karny w Cieszynie, Areszt Śledczy w Częstochowie, Zakład Karny w Herbach, Zakład Karny w Wojkowicach, Zakład Karny w Raciborzu, Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju, Areszt Śledczy w Bytomiu, Areszt Śledczy w Gliwicach, Areszt Śledczy w Katowicach, Areszt Śledczy w Mysłowicach, Areszt Śledczy w Sosnowcu, Areszt Śledczy w Tarnowskich Górach oraz Zakład Karny w Zabrzu.

pm
źródło: www.tvp.info.pl

Powrót na górę

Komisja Krajowa NSZZ "Solidarność" wykorzystuje na swoich stronach pliki cookie. Jeżeli nie zmienisz domyślnych ustawień swojej przeglądarki będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Więcej informacji.